Academica Clinceni - Farul Constanța 2-8! Gică Hagi obține cea mai categorică victorie din acest sezon

Academica Clinceni Constantin Giurescu Farul Constanta Florin Stanga Gheorghe Hagi Superliga
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 11:15
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 21:55

Cuplul de tehnicieni Florin Stângă - Constantin Giurescu va debuta în meciul care contează pentru etapa cu numărul 23 din Liga 1.

Farul Constanța a făcut show în restanța cu Academica Clinceni. Elevii lui Gheorghe Hagi au marcat de 8 ori, într-un meci în care tabela s-a schimbat de 10 ori. Betancor a reușit o dublă, în timp ce Iancu și Nedelcu au înscris pentru prima dată de la revenire.

Academica Clinceni - Farul Constanța 2-8 (Alghoul 27, Holzmann 78 / Betancor 13, 83, Iancu 18, Grameni 28, Nedelcu 55, Petre 74, Boboc 80, Moldoveanu 86)

Minutul 86: GOOOOOL Farul!

Minutul 83: GOOOOOL Farul! Jefte Betancor reușește dubla, din pasa lui Moldoveanu.

Minutul 80: GOOOOL Farul! Radu Boboc încheie primul set.

Minutul 78: GOOOOOL Academica Clinceni! Marcel Holzmann reduce din diferență.

Minutul 74: GOOOOOL Farul! Dussaut recuperează un balon și centrează în careu. Mingea ajunge la Adrian Petre, după ce a fost respinsă inițial de ureche, iar fostul atacant de la FCSB înscrie.

Minutul 55: GOOOOOL Farul! Nedelcu marchează primul gol de la revenirea la Farul.

Minutul 28: GOOOOOL Farul! Grameni înscrie, din centrarea lui Dussaut.

Minutul 27: GOOOOOL Academica Clinceni! Alghoul transformă o lovitură de la 11 metri obținută de Robert Ion.

Minutul 18: GOOOOOL Farul! Gabriel Iancu este găsit de o centrare în careu. Atacantul înscrie cu capul, ajungând la prima reușită de la revenirea în Liga 1.

Minutul 13: GOOOOOL Farul! Jefte Betancor transformă lovitura de la 11 metri.

Minutul 12: Ciobanu cade în careu și obține o lovitură de la 11 metri.

Minutul 1: Partida restantă a început!

18:30 Echipele de start:

ACADEMICA: Ureche - Rufati, Cmovs, Corinus, Florică - De Amorim, Tsvetkov, Alghoul - Holzmann, Plazibat, R. Ion

Rezerve: Bolboașă, C. Ion, Obedeanu, Iana, Vrdoljak, Dumitrache, Longher, Goma, Sterian

Absenți: Gogov (suspendat), Jutric (accidentat)

Antrenor: Florin Stîngă

FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu, Artean, Grameni - Iancu, Betancor, Omoh

Rezerve: Brănescu, Boboc, Mladen, Nedelcu, Radaslavescu, Purece, Moldoveanu, Pitu, Ad. Petre

Antrenor: Gheorghe Hagi

12:00 Partida trebuia să se dispute pe: data de 29 ianuarie, dar a fost amânată din cauza faptului că echipa din Ilfov a avut mai mulți jucători infectați cu Covid.

Academica Clinceni a transferat o echipă întreagă în această iarnă

Va fi meciul de debut al cuplului de tehnicieni Florin Stângă - Constantin Giurescu pe banca tehnică a Academicii.

Stângă a antrenat ultima dată la Astra Giurgiu, care însă nu deține licența Pro, așa că alături de fostul fotbalist originar din Brașov se va afla și Giurescu, posesor al licenței.

Academica, ultima clasată din Liga 1, a transferat o echipă întreagă în această iarnă, în timp ce Farul lui Gheorghe Hagi, pe locul 6 deocamdată, continuă cursa pentru accederea în play-off.