LIGA 1 incepe in aceasta saptamana! Toate transferurile actualizate! Ce mutari s-au realizat pana acum in perioada de mercato, cum arata echipele si programul etapelor

LIGA 1 incepe in aceasta saptamana! Toate transferurile actualizate! Ce mutari s-au realizat pana acum in perioada de mercato, cum arata echipele si programul etapelor

Liga 1 incepe saptamana asta.

Putin ne mai desparte de startul unui nou sezon in Liga 1. Vineri, 12 iulie, meciul dintre Voluntari si Sepsi va deschide noul sezon al Ligii 1.

Transferurile realizate pana in acest moment


 CFR CLUJ

Antrenor: Dan Petrescu (confirmat)

Veniri: Yacouba Sylla (Stromsgodset), Michael Pereira (liber de contract, Malatyaspor), Mario Rondon, Luis Aurelio (liberi de contract, Gaz Metan Medias), Cosmin Vatca (liber de contract, FC Voluntari), Mateo Susici (liber de contract, Sheriff Tiraspol), Andrei Burca (150.000 euro, FC Botosani), Andrei Radu (imprumut incheiat, Concordia Chiajna), Sebastian Mailat (imprumut incheiat, Gaz Metan Medias), Ionut Rus (imprumut incheiat, Luceafarul Oradea)

Plecari: Alexandru Ionita (CSU Craiova), Adam Lang, Cristian Bud (contracte reziliate), Cristian Manea (imprumut incheiat, Apollon Limassol), Bryan Nouvier (Rakow Czestochowa), Kevin Boli (imprumut incheiat, Guizhou Zhicheng) 

Echipa probabila: Arlauskis - SUSICI, Vinicius, BURCA, Ispas (U21) - Deac, Djokovici, Camora - Costache (U21), RONDON (Tucudean), Omrani

 FCSB

Antrenor: Bogdan Andone (nou)

Veniri: Aissa Laidouni (200.000 euro, FC Voluntari), Claudiu Belu-Iordache (liber de contract, Astra Giurgiu), Razvan Oaida (700.000 euro, FC Botosani), Darius Olaru (900.000 euro, Gaz Metan Medias, vine in ianuarie 2020), Daniel Benzar, Gabriel Simion, Ianis Stoica (imprumut incheiat, Dunarea Calarasi), Alexandru Arnold, Laurentiu Ardelean, Ovidiu Perianu (promovati de la FCSB II) 

Plecari: Junior Morais (600.000 euro, Gaziantep Gazisehir), Romario Benzar (2.000.000 euro, Lecce), Florentin Matei, Adrian Stoian, Raul Rusescu (contracte reziliate), Filipe Teixeira (final de contract), Gabriel Simion (imprumutat, Astra Giurgiu), Ianis Stoica (imprumutat, Petrolul), Robert Ion, Cristian Dumitru, Alex Dinu, Alex Nicola, Mihailo Mitrov, Salvatorre Marrone, Cristian Andrei (imprumutati, Ac. Clinceni), Ovidiu Horsia (imprumutat, Poli Iasi)

Echipa probabila: Vlad (U21) - BELU, Planici, Cristea, Roman - Pintilii (Filip), OAIDA (U21) - Man (U21), Tanase, Coman (U21) - Hora

VIITORUL CONSTANTA

Antrenor: Gheorghe Hagi (confirmat)

Veniri: Marco Dulca (liber de contract, Swansea U23), Catalin Cabuz (imprumut incheiat, Hermannstadt), Najib Ammari, Gabriel Iancu, Steliano Filip, Hamidou Keita (liberi de contract, Dunarea Calarasi), Alexandru Stoica (imprumut incheiat, Petrolul), Kofi Twumasi, Doru Dumitrescu, Tiberiu Capusa (imprumuturi incheiate, “U” Cluj), Robert Neciu (imprumut incheiat, Farul), Szabolcs Kilyen (imprumut incheiat, CS Mioveni), Dan Panait (imprumut incheiat, Chindia), Ciprian Perju (imprumut incheiat, CS Afumati), Malaele, Grosu, Leca (promovati de la juniori)  

Plecari: Tudor Baluta (Brighton), Cosmin Dur-Bozoanca (impumutat, „U” Cluj), Sebastian Agachi, Razvan Matis (imprumutati, FC Arges), Cosmin Tucaliuc, Gabriel Nedelea (imprumutati, Gloria Buzau), Robert Neciu (imprumutat, Chindia)

Echipa probabila: Cojocaru (CABUZ) - Boboc (U21), Taru, Ghita (U21), De Nooijer - Achim, Vana - Ciobanu (U21), Hagi (U21), Dragus (U21) - IANCU

UNIVERSITATEA CRAIOVA

Antrenor: Corneliu Papura (confirmat)

Veniri: Alexandru Ionita (150.000 euro, imprumutat+clauza de cumparare, Universitatea  Craiova), Kamer Qaka (150.000 euro, Poli Iasi), Andrei Marinescu (liber de contract, Sportul Snagov), Antoni Ivanov (150.000 euro, Gaz Metan Medias), Bogdan Vatajelu (350.000 euro, Sparta Praga), Mihai Roman (imprumut incheiat, FC Botosani), Stefan Vladoiu (imprumut incheiat, Dunarea Calarasi), Florin Borta (imprumut incheiat, Petrolul), Raul Hreniuc (imprumut incheiat, FC Arges), Lucian Buzan (imprumut incheiat, ACS Poli Timisoara), Alexandru Popescu, Robert Petre (imprumut incheiat, Energeticianul), Predut, Baiaram, Birzan, Constantin (Universitatea Craiova II)

Plecari: Andrei Burlacu, Ovidiu Bic (imprumutati, Chindia), Eduard Stancioiu (retras din activitate), Stephan Draghici, Razvan Popa (Gaz Metan Medias), Alin Manea (imprumutat, ASU Poli Timisoara), Matteo Fedele (imprumut incheiat, Foggia), Lucian Buzan (imprumutat, Hermannstadt), And. Cristea, Donkor, Dimitrov, Meza Colli (pusi pe lista de transferuri)

Echipa probabila: Pigliacelli - VLADOIU (U21), Kelici, HRENIUC (U21 / Ferreira), Bancu - Mateiu, QAKA - IONITA (Barbut), Cicaldau, VATAJELU (Mihaila U21) - Fortes (Roman)

ASTRA GIURGIU

Antrenor: Dan Alexa (nou)

Veniri: Dinu Graur (liber de contract, Milsami Orhei), David Tiram (liber de contract, Maccabi Netanya), Ljuban Crepulja (liber de contract, FK Sarajevo), Gabriel Simion, (imprumutat, FCSB), Radu Motreanu (imprumutat, ACS Poli Timisoara), Florentin Matei (liber de contract, FCSB), Georgi Kitanov (liber contract, TSKA Sofia), Goodness Ajayi (liber de contract, Inter Zapresici), Robert Grecu (liber de contract, Viitorul), Madalin Raileanu (imprumut incheiat, Metalul Buzau), Robert Boboc (imprumut incheiat, CS Mioveni), Nedelcovici, Silveanu, Culda, Chiriac, Dr. Gheorghe, Serban, Gavirlita (Astra II)

Plecari: Erico da Silva (FK Sabail), Florin Bejan (Dinamo), Nelut Rosu (Gaz Metan Medias), Azdren Llullaku (contract reziliat), Victor Stina (imprumutat, Milsami Orhei), Zoua, Cestor (pusi pe lista de transferuri)

Echipa probabila: KITANOV - Butean, TIRAM, Dima (U21), Radunovici - SIMION (U21), CREPULJA - V. Gheorghe (Begue), MATEI, Balaure - Alibec

SEPSI SF. GHEORGHE

Antrenor: Csaba Laszlo (nou)

Veniri: Jacob Adebanjo (liber de contract, Merelinense), Christian Ilici (liber de contract, TSV Hartberg), Tudor Calin (Regensburg U19), Horatiu Moldovan, Andrei Dumiter (Ripensia Timisoara), Risto Mitrevski (liber de contract, Hapoel Haifa), Hilal Ben Moussa (liber de contract, FC Emmen), Hrvoje Barisici (liber de contract, Zrinjski Mostar), Grigore Turda (FC Arges), Michael Blauensteiner (imprumutat, Austria Viena), Zsombor Veress (imprumut incheiat, KSE Tg. Secuiesc), Ionut Ursu (imprumut incheiat, „U” Cluj)

Plecari: Birahima Tandia (600.000 euro, Al Hazem), Adrian Rus (imprumut incheiat, Videoton), Gabriel Moura (contract reziliat, Dinamo), Ousmane Viera, Andrei Sintean (contracte reziliate, Hermannstadt), Aleksandr Karnitskiy (contract reziliat, Mezokovesd), Daisuke Sato (contract reziliat, Muangthong United), Igor Jovanovici (contract reziliat, Panetolikos), Sebastian Rudol (contract reziliat)

Echipa probabila: MOLDOVAN (U21) - BLAUENSTEINER, BARISICI, MITREVSKI, Fl. Stefan - Velev, Vasvari - Hamed (U21), Flores, Fulop (Ben Moussa) - Simonovski

GAZ METAN MEDIAS

Antrenor: Edward Iordanescu (confirmat)

Veniri: Lukas Droppa (liber de contract, Sakhktar Karagandy), Mihai Velisar (imprumutat, Petrolul), Sergiu Bus (liber de contract, Levski Sofia), Moussa Sanoh (liber de contract, Poli Iasi), Nelut Rosu (liber de contract, Astra Giurgiu), Stephan Draghici, Razvan Popa (CSU Craiova), Andrei Marc (liber de contract, Concordia Chiajna) 

Plecari: Mario Rondon, Luis Aurelio (liberi de contract, CFR Cluj), Darius Olaru (FCSB, imprumutat pana in 2020), Sorin Busu, David Caiado (FC Hermannstadt), Antoni Ivanov (CSU Craiova), Andre Micael, Bradley Diallo, Pedro Mendes, Yazalde Pinto (contracte reziliate)

Echipa probabila: Plesca - Cretu, Larie, Constantin, Cikarski - SANOH, DROPPA, ROSU - Olaru (U21), BUS, DRAGHICI (U21)

FC BOTOSANI

Antrenor: Marius Croitoru (nou)

Veniri: Hidajet Hankici (liber de contract, Wacker Innsbruck), Reagy Ofosu (liber de contract, Haladas), Denis Harut, Cosmin Birnoi (liberi de contract, ACS Poli Timisoara), Mario Ebenhofer (liber de contract, Blau Weiss Linz), Leonel Pierce (liber de contract, Deportivo Santamaria), Ianos Branza (imprumut incheiat, Petrolul), Alexandru Tiganasu (liber de contract, Petrolul), Stefan Askovski (liber de contract, Slavia Sofia), Eduard Florescu (imprumut incheiat, FC Arges), George Campanu (FCM Alexandria), Bautista, Diakite, Moescu, Melinte, Penescu, Piftor, Andronic, Corban (FC Botosani II)

Plecari: Diego Fabbrini (TSKA Sofia), Andrei Burca (CFR Cluj), Lorand Fulop (Academia Puskas), Martin Fraisl (Sandhausen), Mihai Roman (imprumut incheiat, CSU Craiova)

Echipa probabila: Pap - Patache, Miron, Chindris (U21), Soilidis - CAMPANU (U21), Rodriguez, Ongenda - ASKOVSKI, OFOSU, Golofca

DINAMO

Antrenor: Eugen Neagoe (nou)

Veniri: Riccardo Piscitelli (liber de contract, Carpi), Armindo Furtado „Brito” (liber de contract, Xanthi), Filip Mrzljak (liber de contract, Astra Giurgiu), Kevin Bru (liber de contract, Apollon Limassol), Catalin Straton (liber de contract, Dunarea Calarasi), Alexandru Rauta (liber de contract, FC Voluntari), Florin Bejan (liber de contract, Astra Giurgiu), Andrei Sin (liber de contract, Poli Iasi), Slavko Perovici (liber de contract, Istanbulspor), Gabriel Moura (liber de contract, Sepsi), Robert Moldoveanu (imprumut incheiat, Petrolul), Marco Ehrmann (imprumut incheiat, Farul), Laurentiu Corbu (imprumut incheiat, St. Mirren), Oltay, Magureanu, Cretu, Lazar, Raducan, Fara, Longher (Dinamo U19), M. Vlad, V. Vlad, R. Negotei (reveniti dupa imprumuturi) 

Plecari: Laurentiu Popescu (imprumut prelungit, St. Mirren), Mihai Neicutescu, Alin Dudea (imprumutati, Chindia), Parfait Mandanda (imprumut incheiat, Charleroi), Alexander Christovao, Simon Zenke, Damien Dussaut, Elvis Kabashi, Facundo Mallo, Naser Aliji (final de contract), Nabil Jaadi, Reda Jaddi, Athanasios Papazoglou, Mamoutou N'Diaye (pusi pe lista de transferuri)

Echipa probabila: PISCITELLI (Straton) - MOURA, BEJAN, Grigore (U21), SIN - RAUTA (Filip), MRZLJAK - Sorescu (BRITO), Nistor, Moldoveanu (U21) - Montini

FC VOLUNTARI

Antrenor: Cristiano Bergodi (confirmat)

Veniri: Nicolas Gorobsov (liber de contract, Concordia Chiajna), Alexandru Bourceanu (liber de contract, Dunarea Calarasi), Vlad Mihalcea (liber de contract, FCSB), Victor Ramniceanu (liber de contract, Concordia Chiajna), Cristian Costin (UTA Arad), Laurentiu Manole (imprumut incheiat, Sportul Snagov), Constantin Costache (Metaloglobus), Alexandru Stoica, Dorin Capota, Daniel Mitrache (imprumuturi incheiate, CS Balotesti)

Plecari: Aissa Laidouni (FCSB), Alexandru Rauta (Dinamo), Cosmin Vatca (CFR Cluj), Adrian Balan (Poli Iasi)

Echipa probabila: RAMNICEANU - Ricardinho, Balaur, Armas (Achim), Vlad - I. Gheorghe (U21), GOROBSOV, BOURCEANU, MIHALCEA (U21) - Belahmeur, Tudorie

POLI IASI

Antrenor: Mihai Teja (nou)

Veniri: Ismail Haddou (liber de contract, Auxerre II), Ovidiu Horsia (imprumutat, FCSB), Juan Passaglia (liber de contract, Barracas Central), Adrian Balan (liber de contract, FC Voluntari), Alessio Carlone (liber de contract, FC Eindhoven), Florian Loshaj (liber de contract, Roda JC), Alex Negrea (liber de contract, Augsburg II), Razvan Mocanu (liber de contract, Kettering Town), George Merloi (liber de contract, Rennes II), Stefan Tarnoveanu (imprumut incheiat, Sportul Snagov), Teodor Axinte (imprumut incheiat, Energeticianul), Sabin Moldovan (imprumut incheiat, CSM Alexandria), Vlad Danale (imprumut incheiat, Sportul Snagov), Mario Mihai (imprumutat, FCSB), Fr. Cristea, Pipos, Armeanu, I. Rusu, Zaharia (Poli Iasi II) 

Plecari: Andrei Sin (contract reziliat, Dinamo), Kamer Qaka (CSU Craiova), Florin Gardos, Andrei Burlacu (imprumuturi incheiat, CSU Craiova), Filipe Nascimento (imprumut incheiat, Levski Sofia), Ionut Cioinac, Madalin Mihaiescu (contracte reziliate, Petrolul), Alexandru Zaharia, Platini (final de contract), Teodor Axinte (imprumutat, FC Arges)

Echipa probabila: D. Rusu (Cobrea) - Gallego, Frasinescu, Chelaru, NEGREA (U21) - Rus, LOSHAJ - Danale (U21), CARLONE (Teixeira), Pantiru - BALAN

FC HERMANNSTADT

Antrenor: Costel Enache (nou)

Veniri: Lucian Buzan (imprumut, CSU Craiova), Ionut Pop (liber de contract, AS Alessandria), Andrei Cordea (liber de contract, Novara Calcio), Ousmane Viera (liber de contract, Sepsi), Andrei Sintean (liber de contract, Slavia Praga), Yazalde Gomes, Sorin Busu, David Caiado (liberi de contract, Gaz Metan Medias), Srgian Luchin (liber de contract, Dunarea Calarasi), Bogdan Rusu, Radu Cristiu (imprumuturi incheiate, Petrolul), George Monea (imprumut incheiat, Ripensia), Paul Osan, Dacian Dunca (ACS Comuna Recea)

Plecari: Ilja Antonov, Florin Acsinte, Tiberiu Serediuc, Catalin Parvulescu, Ivan Lendrici, Filip Jazvici, Abdurahimi Besart (contracte reziliat)

Echipa probabila: POP - Matel, VIERA, LUCHIN (Dandea), Tatar (BUSU) - Dalbea, Offenbacher - BUZAN (U21), Dumitriu, CAIADO - SINTEAN (U21)

CHINDIA TARGOVISTE

Antrenor: Viorel Moldovan (confirmat)

Veniri: Filip Mitrovici (liber de contract, Tyumen), Robert Neciu (imprumutat, Viitorul), Andrei Burlacu, Ovidiu Bic (imprumutati, CSU Craiova), Mihai Neicutescu, Alin Dudea (imprumutati, Dinamo), Mihai Vodut (liber de contract, Beitar Ierusalim), Dinu Moldovan (liber de contract, ACS Poli Timisoara), Alexandru Benga (liber de contract, Septemvri Sofia), Blaise Yameogo (liber de contract, Zimbru Chisinau), Stelian Cucu (liber de contract, Dunarea Calarasi), Robert Calin, Richard Tilica (imprumuturi incheiate, FC Pucioasa)

Plecari: Valentin Alexandru (contract reziliat, Gloria Buzau), Alin Nisipeanu, Crinel Stoica, Dan Panait (final de contract), Marin Vatavu (retras din activitate)

Echipa probabila: Aioani (U21) - Sandru (Martac), BENGA, CUCU, Ionita (U21) - Novac, Rata - Florea, Cherchez, BIC - VODUT

ACADEMICA CLINCENI

Antrenor: Ilie Poenaru (confirmat)

Veniri: Okan Chatziterzoglou (liber de contract, Xanthi), Eugeniu Cebotaru (liber de contract, Sibir Novosibirsk), Nicolae Calancea (liber de contract, Dunarea Calarasi), Gabriel Matei (liber de contract, Concordia Chiajna), Philippe Nsiah (liber de contract, Daco-Getica Bucuresti), Robert Ion, Cristian Dumitru, Alex Dinu, Alex Nicola, Mihailo Mitrov, Salvatorre Marrone, Cristian Andrei, (imprumutati, FCSB)

Plecari: Vlad Mihalcea (liber de contract, Voluntari), Ovidiu Horsia (imprumut incheiat, FCSB)

Echipa probabila: Calancea - MATEI (Achim), Patriche, CHATZITERZOGLOU, Pirvulescu - Sut (U21), Olariu, CEBOTARU - Buziuc, NSIAH, R. Ion (U21)Programul primelor doua etape

Programul etapelor


Etapa 1

Vineri, 12 iulie

18.30 FC Voluntari - Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Sâmbătă, 13 iulie

18.00 Astra Giurgiu - FC Botosani

21.00 CFR Cluj - CSM Poli Iasi

Duminică, 14 iulie

18.00 U Craiova - Academica Clinceni

21.00 FCSB - Hermannstadt

Luni, 15 Iulie

18.00 Gaz Metan Medias - Chindia Targoviste

21:00 Viitorul - Dinamo 

Etapa 2

Vineri, 19 iulie

18.00 Hermannstadt - Gaz Metan Medias

21.00 Chindia Targoviste - FC Viitorul

Sambata, 20 iulie

18.00 FC Botosani - FC Voluntari

21.00 Academica Clinceni - CFR Cluj

Duminică, 21 iulie

18.00 CSM Poli Iasi - Astra Giurgiu

21.00 Dinamo - U Craiova

Luni, 22 iulie

21.00 Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FCSB

 

Programul complet

Etapa 3

CFR Cluj - Dinamo

Craiova - Chindia

Viitorul - Hermannstadt

Gaz Metan - Sepsi

FCSB - Botosani

Voluntari - Astra

Poli Iasi - Academica Clinceni

Etapa 4

Chindia - CFR

Hermannstadt - Craiova

Sepsi - Viitorul

Botosani - Gaz Metan

Astra - FCSB

Dinamo - Academica

Voluntari - Poli Iasi

Etapa 5

CFR - Hermannstadt

Craiova - Sepsi

Viitorul - Botosani

Gaz Metan - Astra

Academica - Chindia

FCSB - Voluntari

Poli Iasi - Dinamo

Etapa 6

Sepsi - CFR

Botosani - Craiova

Astra - Viitorul

Hermannstadt - Academica

Voluntari - Gaz Metan

Chindia - Dinamo

FCSB - Poli Iasi

Etapa 7

CFR - Botosani

Craiova - Astra

Academica - Sepsi

Viitorul - Voluntari

Dinamo - Hermannstadt

Gaz Metan - FCSB

Poli Iasi - Chindia

Etapa 8

Astra - CFR

Botosani - Academica

Voluntari - Craiova

Sepsi - Dinamo

FCSB - Viitorul

Hermannstadt - Chindia

Gaz Metan - Poli Iasi

Etapa 9

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş

Academica Clinceni - FCSB

FC Dinamo - FC Voluntari

Chindia Targoviste - Astra Giurgiu

FC Hermannstadt - FC Botosani

CSU Craiova - FC Viitorul

Politehnica Iasi – Sepsi Sfantu Gheorghe

Etapa 10

FCSB - CFR Cluj

FC Voluntari - Academica Clinceni

Astra Giurgiu - FC Dinamo

FC Botoşani - Chindia Târgovişte

Gaz Metan Mediaş - CSU Craiova

Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Hermannstadt

FC Viitorul - CSM Politehnica Iasi

Etapa 11

CFR Cluj - Gaz Metan Medias

Academica Clinceni - FCSB

Dinamo - FC Voluntari

Chindia Targoviste - Astra Giurgiu

Hermannstadt - FC Botosani

Craiova - FC Viitorul

Politehnica Iasi - Sepsi Sfantu Gheorghe

Etapa 12

Viitorul - CFR Cluj

Gaz Metan Medias - Academica Clinceni

FCSB - FC Dinamo

Voluntari - Chindia Targoviste

Astra Giurgiu - FC Hermannstadt

Botosani - Sepsi Sfantu Gheorghe

Craiova - CSM Politehnica Iasi

Etapa 13

CFR Cluj - CSU Craiova

Academica Clinceni - FC Viitorul

Dinamo - Gaz Metan Medias

Chindia Targoviste - FCSB

Hermannstadt - FC Voluntari

Sepsi Sfantu Gheorghe - Astra

Alashkert - FCSB, in turul 2 al UEFA Europa League, se vede joia viitoare, de la 20:00, IN DIRECT la ProTV



VIDEO PROTVPLUS.RO

Franța o va susține pe Kovesi la Parchetul European. Scrisoarea trimisă de Macron lui Iohannis
BRAT