Leo Grozavu îi ”aruncă săgeți” lui Vassaras, șeful CCA: ”Așa e în România, eu zic să își vadă de treabă, să ne lase pe noi”

Eduard Muntean
Data publicarii: Joi 19 Octombrie 2023, 23:06
Data actualizarii: Joi 19 Octombrie 2023, 23:09
Politehnica Iași a învins-o pe Sepsi în etapa a 13-a și a administrat covăsnenilor al șaselea eșec consecutiv.

Singurul gol al meciului a venit în debutul primei reprize, după o acțiune colectivă executată perfect de fotbaliștii ieșeni. Luis Phelipe a trimis plasat, iar Niczuly nu a avut nicio șansă în fața atacantului brazilian.

Arbitrajul a fost contestat din ambele tabere. După ce Liviu Ciobotariu a răbufnit la adresa centralului, după decizia controversată din al șaptelea minut de prelungire al meciului, Leo Grozavu a criticat și el deciziile de la centru.

Leo Grozavu s-a săturat de grecul Vassaras

Antrenorul Politehnicii Iași a contestat dur arbitrajul și decizia suspendării lui, argumentând că se acordă prea multă atenție băncii de rezerve, dar greșelile mari persistă:

”În primul rând mă bucur pentru victorie și băieți. Sacrificii pe teren, așa sunt victoriile mai frumoase. Eu nu zic că am făcut ceva pentru cartonașul roșu, așa e în România.

N-apuci să zici ceva că asta e România, cu pumnul în gură. Eu nu am contestat arbitrul, dar la faza premergătoare cred că a fost corner pentru noi. Suntem și noi oameni ai munci.

Dacă vine domnul Vassaras și zice toleranța 0 pentru bănci, ar trebui să avem grijă. Eu zic să își vadă de arbitraj. Dacă avem alte păreri, nu înseamnă că jignim pe cineva”, a transmis Leo Grozavu la finalul meciului.

Poli Iași în campionat

La meciul cu 200 în Superliga României, tehnicianul Leo Grozavu a sărbătorit cu o victorie, 1-0 vs Sepsi OSK. După triumful din Copou, nou-promovata a ajuns la 14 puncte în 13 meciuri și a egalat-o pe cealaltă nou-promovată din Moldova, Oțelul, cu 14 puncte. Ieșenii au urcat pe locul al 10-lea, și se află la două puncte de ultimul loc de play-off, ocupat de Hermannstadt.