Laurențiu Reghecampf, discurs exploziv după FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB - Universitatea Craiova Laurentiu Reghecampf Superliga Superliga Laurențiu Reghecampf
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 00:14
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 00:18

FCSB - Universitatea Craiova s-a încheiat 3-0.

Cele două cluburi s-au înfruntat pe stadionul „Steaua” din Ghencea în a opta etapă din noul sezon al Superligii. Pe Arena Națională, locul în care își desfășoară FCSB meciurile de acasă, e un alt eveniment în derulare, iar roș-albaștrii nu s-au putut folosi de cel mai mare stadion al țării.

Laurențiu Reghecampf nu s-a ferit de cuvinte, după 0-3 cu FCSB

Laurențiu Reghecampf a vorbit după meci și a evidențiat faptul că elevii săi au realizat o primă repriză extrem de slabă și că nu au arătat precum o echipă care e dornică să câștige.

„Foarte slabă, din toate punctele de vedere. Nu agresivi. Multe mingii pierdute. Primim goluri. Foarte slabi. Am multe lucruri care îmi vin acum în cap, trebuie să le ordonez cumva. Sunt multe momente în care arătăm ca o echipă normală, nu ca o echipă care vrea să câștige.

Trebuie să-mi fac și eu analiza. Poate nu am ales cei mai buni jucători pentru formula de start. Poate că anumiți jucători trebuie să gândească și să încerce să pună mai mult suflet în ceea ce fac. În anumite momente. Nu dau vina pe nimeni. Am pierdut ca o echipă. Trebuie să ne revenim împreună.

Pe hârtie, în atac, arătăm bine. Dar deocamdată Koljic nu și-a revenit. Ivan joacă pe o poziție care nu e poziția lui. Am încercat să improvizăm câteva chestii. Am încercat să-i dăm posibilitatea lui Baiaram să vină pe partea stângă.

Cel mai mult m-a deranjat atitudinea. Bineînțeles că îmi reproșez. Și eu fac parte din același colectiv. Dacă azi am pierdut cu 3-0, e și vina mea. Foarte multe lucruri le-am spus la pauză. Și după meci, și la pauză. E un moment în care trebuie să luăm niște decizii”, a spus Laurențiu Reghecampf după meci.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan