„Nu știu cu ce i-am greșit! M-a deranjat!” Octavian Popescu a răbufnit după ce a văzut că nu a fost convocat la națională: „O să arăt că merit!”

Octavian Popescu FCSB Romania U21 Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 00:07
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 00:09

FCSB și Universitatea Craiova s-au întâlnit în etapa a opta a Superligii României, scor 3-0.

Vicecampioana României s-a impus clar în duelul care a dus-o pe primul loc în clasamentul Superligii. Darius Olaru a deschis scorul, în minutul 13, din pasa lui Octavian Popescu, iar Risto Radunovic a mărit avantajul, opt minute mai târziu. Formula Octavian Popescu - Olaru a apărut din nou în minutul 45, închizând astfel tabela de marcaj.

Astfel, FCSB a depășit înfrângerea din etapa trecută din deplasarea cu UTA Arad, scor 1-2, în timp ce oltenii au bifat a doua înfrângere consecutivă.

Octavian Popescu: „Am fost puțin șocat când am văzut lotul!”

Octavian Popescu a oferit două pase de gol pentru Darius Olaru, însă nu a fost convocat de Daniel Pancu la naționala de tineret pentru duelul cu Albania din preliminariile EURO U21 2025. Fotbalistul a vorbit la finalul meciului despre victorie, însă întrebat despre faptul că nu a fost convocat s-a arătat deranjat și a declarat că nu știe cu ce i-a greșit selecționerului Daniel Pancu.

„Nu știu cu ce i-am greșit, mă așteptam să fiu convocat, a fost o surpriză pentru mine, dar m-a motivat asta. Mă așteptam, când am văzut astăzi lotul am fost puțin șocat, asta este, mergem înainte, o să demonstrez pe teren că meritam și poate la următoarele voi fi convocat.

M-a deranjat, mi-am spus că trebuie să demonstrez că meritam și eu să fiu acolo. Astăzi am arătat că suntem o echipă și când lipsește cineva, celălalt trage și joacă pentru echipă. Am învățat după meciul cu UTA că trebuie să alergăm mai mult, să ne dorim mai mult și să jucăm pentru culori și suporteri”, a declarat Octavian Popescu la finalul meciului.

FCSB este lider în clasamentul Superligii României, având 18 puncte strânse, cu două peste CFR Cluj. În următoarea etapă, FCSB se deplasează pentru duelul cu FC Hermannstadt.

Lotul României U21 pentru meciul cu Albania

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (Lecce / Italia), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB), Dan Sârbu (Farul Constanța), Cristian Ignat (Mioveni), Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (Padova / Italia), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Robert Filip (CFR Cluj), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cătălin Cîrjan (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Rareș Pop (UTA Arad), Rareș Ilie (Lausanne / Franța), Alexi Pitu (Bordeaux / Franța);

ATACANȚI: Adrian Mazilu (Farul Constanța), Louis Munteanu (Farul Constanța), Rareș Burnete (Lecce / Italia)