NEWS ALERT Kyros Vassaras a reacționat după ce Homawoo l-a băgat în spital pe Luca Mihai: ”Se impunea roșu”

Kyros Vassaras Dinamo - Poli Iasi Josue Homawoo Luca Mihai Superliga
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2024, 14:21
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2024, 14:21

Meciul dintre Dinamo și Poli Iași (1-0) a avut un eveniment nefericit. Luca Mihai (20 de ani) a fost transportat de urgență la spital.

În minutul 29, Josue Homawoo a avut o intervenție extrem de dură asupra lui Luca Mihai, în urma căreia fotbalistul de la Poli Iași s-a prăbușit pe gazon și a rămas nemișcat.

Fundașul celor de la Dinamo l-a lovit pe adversarul său cu cpaul în zona coloanei cervicale, iar centralul Ovidiu Hațegan a solicitat de urgență intervenția ambulanței.

În urma acelui fault, Hațegan i-a acordat doar cartonașul galben lui Homawoo, motiv pentru care și-a atras mai multe critici în spațiul public.

Kyros Vassaras a reacționat după Dinamo - Poli Iași

La doar o zi după meci a venit și reacția lui Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, care spune că se impunea eliminarea fundașului dinamovist.

“Referitor la acidentarea gravă a jucătorului Luca Mihai, după un duel aerian pentru minge, ne exprimăm sprijinul și îi dorim o recuperare cât mai ușoară și rapidă. Având în vedere consecințele acestui duel, el trebuia considerat ca fiind un fault grosolan care pune în pericol siguranța jucătorului și sancțiunea disciplinară care se impunea era acordarea unui cartonaș roșu jucătorului dinamovist, Homawoo Josue Francis.

Mesajul nostru și instrucțiunile noastre către arbitri sunt de a proteja siguranța jucătorilor pe terenul de joc și de a-i elimina pe cei care, prin acțiunile lor, pun în pericol sănătatea și integritatea adversarilor.

Acordarea unui cartonaș roșu nu este suficientă pentru a evita astfel de incidente regretabile, de aceea ne așteptăm și de la jucători să ia în considerare posibilele urmări ale acțiunilor lor atunci când atacă un adversar”, a declarat Kyros Vassaras, potrivit FRF.ro.

Dinamo - Poli Iași 1-0

A fost un meci extrem de încrâncenat pe "Arcul de Triumf". Eliminarea lui Bouhenna în minutul 20 și contactul dur dintre Homawoo și Luca Mihai din minutul 29 au demonstrat-o din plin.  Golul victoriei "câinilor" a venit abia în minutul 90+3, după o execuție foarte bună a lui Ahmed Bani la colțul scurt.

În urma acestei victorii, Dinamo a urcat pe locul 13 în clasament, cu 19 puncte, fiind la două lungimi de poziția care asigură salvarea directă de la retogradare.

Etapa următoare Dinamo se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu FCU, în timp ce Poli Iași va primi vizita lui FC Voluntari.