Gigi Becali Kyros Vassaras Superliga Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 11:53
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 11:59

CCA a emis luni dimineață un comunicat în care Kyros Vassaras a explicat faza controversată din Sepsi OSK - CFR Cluj.

Al doilea gol al lui Sepsi, marcat de Damașcan, a fost verificat la VAR timp de aproximativ patru minute. Iulian Dima, arbitrul VAR, a vrut să verifice dacă Mario Rondon, atacantul covăsnenilor, care a participat la fază, se afla în ofsaid. După încheierea meciului au apărut liniile trase în camera VAR, iar concluzia arbitrilor a fost că Rondon se afla în poziție regulamentară.

• La o zi după, însă, Kyros Vassaras a precizat că arbitrii din Sepsi - CFR au luat o decizie eronată și că reușita lui Damașcan ar fi trebuit invalidată

Gigi Becali a răbufnit în urma comunicatului emis de Comisia Centrală a Arbitrilor din cadrul Federației Române de Fotbal și a subliniat faptul că Vassaras ar trebui demis din funcție.

”Să se uite la fază să vadă că atunci când lovește ăla (n.r. – Ștefănescu) mingea are un metru în față (n.r. – Rondon). Să vină Vassaras să studieze, să îl învăț să se uite la fază. Cu alte cuvinte ‘Ce faceți voi mă? Pe prietenii mei? Voi trebuia să scoateți mingea din poartă încă o dată, mă’. Noi am pierdut campionatul cu Voluntari și nu și-a cerut scuze.

Două goluri. Al lor (n.r. – CFR cu U Craiova) a fost validat și la noi (n.r. Volunari cu FCSB) au dat ăia gol din ofsaid.

El cu comunicatul ăsta și-a dat puțin foc la valiză. Îi fac plângere penală! Declarația asta a lui e vădită. E o chestie cu tentă. Mesajul lui e ‘Ăia sunt prietenii mei, trebuia să scoateți mingea din poartă. Bă, scoateți mingea din poartă! Altfel, vă rețin de la delegări!’ Auzi, își cere scuze. Cu ăștia e nasoală treabă. Trebuie să facem plângere la comisia de sport. Omul ăsta nu mai are nicio limită.

E ceva foarte grav la mijloc. E prea mult. Ca să dai comunicate înseamnă că e ceva prea mult la mijloc, că nu dai comunicate pentru terchea berchea.

E gravă situația. Ministrul Sportului, comisia de sport, goniți-l, mă, de aici! Să plece în țara lui! Iar mă enervez. Iar fac păcate. Ăsta ne batjocorește în țara noastră. Dar de ce au nevoie de el? Nu înțeleg. (n.r. – că avem delegările ale în Europa) Ce câștigă fotbalul românesc că deleagă arbitri? Pe noi ne interesează reputația fotbalului, nu a arbitrilor”, a declarat Gigi Becali la Fanatik.

Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1

Panagiotis Tachtsidis (CFR Cluj) a deblocat tabela de marcaj în prima parte a meciului, mai exact în minutul 32, doar că ardelenii nu au putut ține de scor și în repriza secundă.

Sherif Kallaku a restabilit egalitatea în minutul 70, iar golul victoriei a venit în minutul 85, grație reușitei lui Vitalie Damașcan, care a fost servit de Cosmin Matei.

Pentru Sepsi OSK urmează ultimul meci din acest an, în campionat, cu FC Hermannstadt, pe teren opus, joi, 21 decembrie, de la ora 17:00, în timp ce CFR Cluj va primi vizita rivalilor de la ”U” tot joi, doar că de la ora 19:45.