FCSB - Petrolul Ploiesti adrian sut Arena Nationala Superliga
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 20:23
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 20:22

Cele două formații se confruntă în etapa cu numărul 28 din Superligă.

În cazul în care FCSB va câștiga duelul cu Petrolul Ploiești, atunci „roș-albaștrii” o vor devansa pe Rapid București în clasamentul Superligii, echipă care completează podiumul campionatului în clipa actuală.

Kick it, Șut! Cum a deschis FCSB scorul în meciul cu Petrolul Ploiești de pe Arena Națională

În minutul cinci, Florinel Coman a primit o pasă lobată în interiorul careului, a preluat balonul pe piept, și-a făcut loc printre fundașii adverși și a încercat să șuteze, însă mingea a fost blocată și a ajuns la Adrian Șut.

Mijlocașul de doar 23 de ani a lovit din prima, iar mingea a ajuns în plasa din spate a porții lui Octavian Vâlceanu. Adrian Șut a avut o explozie de fericire, iar la finalul celebrării a format o inimă din mâini.

La doar patru minute de la deschiderea scorului, Petrolul Ploiești a avut o reacție fantastică. Felix Mathaus a șutat spre spațiul porții lui Ștefan Târnovanu, iar goalkeeperul FCSB-ului nu a putut să respingă.

„Lupii galbeni” au restabilit, în consecință, egalitatea, iar meciul s-a reluat în minutul nouă.

FCSB – Petrolul, înainte de meciul direct

Runda a 28-a programează unul dintre cele mai interesante meciuri din istoria campionatului intern, duelul dintre FCSB şi Petrolul, un derby care a oferit multe momente memorabile de-a lungul timpului.

Ultimul succes bifat de prahoveni pe prima scenă: 9 aprilie 2015, FCSB - Petrolul 0-1. Cea mai recentă dispută directă din campionat: 9 octombrie 2022, Petrolul - FCSB 0-2, goluri marcate de Joyskim Dawa şi Florinel Coman.

Doar un succes au bifat bucureştenii în ultimele patru partide disputate în campionatul curent din postura de gazde, 1-0 cu FC Botoşani (19 decembrie 2022), în rest au o remiză (1-1 cu Universitatea Craiova) şi două înfrângeri.

Palmaresul prahovenilor pe teren advers în sezonul actual cuprinde patru victorii la limită şi nouă înfrângeri, dintre care cinci la cel puţin două goluri diferenţă.