FCSB Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 21:54
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 21:54

FCSB a obținut o victorie clară contra celor de la Petrolul Ploiești, pe Arena Națională, scor 4-1, în runda cu numărul 28 din Liga 1.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1 (Șut 6', Compagno 29', 57', Edjouma 87 / Mathaus 9')

În urma acestui succes, FCSB a ajuns la 54 de puncte și a urcat, din nou, peste Rapid, care are 52 de puncte. Farul este lider, cu 61 de puncte, urmată de CFR Cluj, care are 59.

Petrolul rămâne pe locul opt în Superligă, cu 33 de puncte, și va avea un alt examen dificil în următoarea etapă, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova. FCSB se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA.

Minutul 90+5: Final! FCSB - Petrolul 4-1.

Minutul 87: GOL FCSB! După o centrare deviată a lui Olaru, Edjouma reia spectaculos din foarfecă. Vâlceanu atinge mingea, însă nu poate evita golul.

Minutul 81: Ocazie FCSB! Tamm trimite periculos cu capul de lângă Meijers, însă Vâlceanu se întinde fantastic și scoate de lângă bară.

Minutul 69: Ocazie FCSB. Edjouma e nemarcat în careu la un corner, dar trimite cu capul peste poarta lui Vâlceanu.

Minutul 66: Ocazie Petrolul. Bratu primește în careu de la Țicu, dar șutul tânărului ploieștean este deviat de Radunovic, iar mingea ajunge în brațele lui Târnovanu.

Minutul 63: Triplă schimbare la Petrolul: ies Budescu, Purtic și Borța, intră Doua, Seto și Bratu.

Minutul 58: Dublă schimbare la FCSB. Ies Coman și Cordea, intră Edjouma și Miculescu.

Minutul 57: GOL FCSB! Radunovic centrează excelent din flancul stâng, iar Compagno, aflat lângă Meijers, Mathaus și Papp, se înalță în șase metri și marchează cu capul.

Minutul 48: Ocazie FCSB. Olaru centrează în careu, Octavian Popescu e liber și șutează din cădere, însă puțin pe lângă poarta Petrolului.

Minutul 47: Ocazie FCSB. Compagno trimite periculos cu capul, însă pe direcția lui Vâlceanu, care prinde pe linia porții.

Minutul 46: Începe repriza secundă! Fără schimbări la pauză.

Minutul 45+2: Pauză: FCSB - Petrolul 2-1. Repriza se încheie cu un șut blocat al lui Jair.

Minutul 31: Ocazie FCSB! Octavian Popescu trimite un nou șut de la distanță, de această dată la colțul scurt. Vâlceanu respinge cu dificultate.

Minutul 29: GOL FCSB! Andrea Compagno transformă penalty-ul cu un șut puternic, la firul ierbii, în dreapta lui Vâlceanu.

Minutul 27: Penalty FCSB! Borța îi dă peste picioare lui Olaru după o intrare prin alunecare. Jucătorul vicecampioanei are nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 24: Șut îl pune la încercare pe Vâlceanu cu o execuție din afara terenului. Portarul Petrolului reține fără probleme.

Minutul 18: Ocazie FCSB! Octavian Popescu trimite pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri, dar Vâlceanu reușește să respingă.

Minutul 12: Ocazie Petrolul! Jair șutează de la 30 de metri, însă Târnovanu se întinde și respinge de lângă bară.

Minutul 9: GOL Petrolul! După un corner executat de Budescu, mingea este deviată, Grozav îl găsește excelent pe Mathaus în mijlocul careului, iar fundașul oaspeților înscrie cu un șut din întoarcere, pe jos, de la aproximativ 12 metri.

Minutul 6: GOL FCSB! Coman e găsit în careu, se descurcă excelent lângă Meijers și Mathaus, mingea ricoșează la Adrian Șut, care finalizează cu o execuție simplă.

Minutul 5: Ocazie Petrolul! Budescu șutează puțin peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Minutul 3: Gicu Grozav scapă pe contraatac, îi pasează lui Budescu, iar playmaker-ul Petrolului șutează slab din întoarcere. Târnovanu reține fără probleme.

Minutul 1: Începe meciul.

Echipele de start!

• FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Oct. Popescu - Cordea, Compagno, Coman
  • Petrolul: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borța, Jair, Purtic, Grozav, Țicu - Budescu, Irobiso

știre inițială

Runda a 28-a programează unul dintre cele mai interesante meciuri din istoria campionatului intern, duelul dintre FCSB şi Petrolul, un derby care a oferit multe momente memorabile de-a lungul timpului.

FCSB – Petrolul Ploiești, LIVE TEXT de la 20:00

Ultimul succes bifat de prahoveni pe prima scenă: 9 aprilie 2015, FCSB - Petrolul 0-1. Cea mai recentă dispută directă din campionat: 9 octombrie 2022, Petrolul - FCSB 0-2, goluri marcate de Joyskim Dawa şi Florinel Coman.

Doar un succes au bifat bucureştenii în ultimele patru partide disputate în campionatul curent din postura de gazde, 1-0 cu FC Botoşani (19 decembrie 2022), în rest au o remiză (1-1 cu Universitatea Craiova) şi două înfrângeri.

Palmaresul prahovenilor pe teren advers în sezonul actual cuprinde patru victorii la limită şi nouă înfrângeri, dintre care cinci la cel puţin două goluri diferenţă.