Dan Petrescu CFR Cluj UTA Arad Superliga
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 19:55
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 19:55

CFR Cluj a învins UTA Arad, scor 2-1, în runda cu numărul 28 din Liga 1. Campiona României a revenit la două puncte în spatele liderului Farul.

CFR Cluj a deschis scorul după un sfert de oră în urma golului marcat de Ernal Krasniqi. Opt minute mai târziu, Ciprian Deac a ratat un penalty, iar în finalul primului act VAR-ul a anulat un gol marcat de Rangelo Janga.

Dan Petrescu îi răspunde lui Balint: "CFR nu a fost niciodată avantajată de arbitri, nici măcar azi! Arătați-mi o fază"

Rareș Pop a restabilit egalitatea imediat după pauză, însă CFR Cluj a revenit în avantaj grație golului marcat de Yuri, în minutul 63. Din minutul 70, CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Maglica, însă campioana și-a păstrat avansul până la final.

La finalul meciului, Dan Petrescu i-a dat o replică antrenorului de la UTA. Laszlo Balint a criticat în termeni duri mai multe decizii ale arbitrului Lucian Rusandu, precum penalty-ul primit de CFR Cluj în prima repriză sau faptul că Deac nu a fost eliminat pentru un fault dur în actul secund.

"Dacă derulăm fazele, ai penalty la 1-0, ratezi. Dai gol la 1-0, stăm 10 minute să zică că e fault la mijloc. Pentru mine nu e fault. După care, lui Burcă i se fce rău, e la spital. La prima acțiune a celor de la UTA din tot meciul, gol. Mai rău de atât nu se putea. După care, am făcut 2-1. Camora scapă singur cu portarul, portarul apără, iar în aceeași fază Maglica face fault și ia roșu corect. La ultima fază dăm gol și îl anulează iar pentru ofsaid. S-au întâmplat toate împotriva noastre.

Acum două zile noi am jucat. Spiritul băieților a fost fantastic, dar nu înțeleg de unde atât ghinion. Dacă era 3-0 la pauză, nu se supăra nimeni. Scorul este meritat, victorie suferită la final pentru că am jucat în 10. Dacă nu, nu cred că erau probleme.

Fiecare antrenor poate să zică ce vrea. Să-mi spuneți și mie o fază în care CFR a fost avantajată azi. Noi n-am fost niciodată avantajați în niciun meci, nici măcar azi. Nicio fază! Când a fost roșu, a dat roșu. Când a fost penalty, a fost penalty. Când ne-a anulat gol, ne-a anulat gol. Nu țin minte o fază în care să zic că CFR a fost avantajată. Dacă vine cu o fază decisivă, atunci da, spun că arbitrajul a fost sub orice critică.

Problema e că Farul câștigă timpul. E cam la fel ca în Italia, cu Napoli. Ei n-au fost în cupele europene, au cu 20 de meciuri mai puține decât noi. Au o serie fantastică, bravo lor, dar să nu uităm asta", a spus Dan Petrescu.

Minutul 21: Penalty pentru CFR Cluj pentru un presupus fault al lui Chindriș asupra lui Maglica. Jucătorul lui CFR Cluj a părut să simuleze. Deac a ratat penalty-ul

Minutul 72: Deac vede doar galben după un fault dur asupra lui Roger.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a ajuns la 59 de puncte în 28 de etape și e la două lungimi în spatele liderului Farul.

În runda următoare, CFR Cluj va juca pe terenul lui Sepsi, luni, de la ora 20:30.