Jucătorul de la FCSB care poate profita de suspendările lui Pantea și Tavi Popescu. Gigi Becali e obligat să-l titularizeze

Gigi Becali eduard radaslavescu FCSB FCU Craiova Superliga Gigi Becali, patron FCSB
Data publicarii: Miercuri 08 Noiembrie 2023, 08:38
Data actualizarii: Miercuri 08 Noiembrie 2023, 08:43

FCSB a încheiat turul campionatului pe primul loc, dar cu un avans de doar un singur punct, după ce a pierdut derby-ul cu Rapid.

Vicecampioana României se pregătește deja pentru confruntarea cu FCU Craiova, din prima etapă a returului. Pentru meciul cu formația din Bănie, Elias Charalambous nu se poate baza pe doi jucători importanți, mai ales din prisma regulii U21.

Octavian Popescu și Alexandru Pantea au primit cartonaș galben în partida cu Rapid, motiv pentru care vor fi suspendați pentru următoarea etapă, cu FCU Craiova.

Eduard Radaslavescu, varianta de rezervă pentru FCSB

Mijlocașul de 19 ani reprezintă prima opțiune a roș-albaștrilor pentru titularizare, în vederea respectării regulii U21.

În acest sezon, Eduard Radaslavescu nu a jucat decât 106 minute pentru FCSB, dintre care doar 54 în cele șase partide în care a fost introdus pe teren, în campionat.

În ultimele trei meciuri, jucătorul nici nu a făcut parte din lot, fiind folosit o repriză în Cupa României, cu FC Bihor.

• 29 de partide a bifat Eduard Radaslavescu la FCSB
  • 550.000 euro este cota de piață a jucătorului crescut la Academia Hagi

Mihai Stoica, nemulțumit de hotărârea lui Ovidiu Hațegan

Mihai Stoica a arătat cu degetul către arbitrul Ovidiu Hațegan (camera VAR), după FCSB - Rapid (1-2), acuzându-l că a încălcat protocolul. Oficialul FCSB susține că Tavi nu ar fi primit „galben” dacă nu Hațegan (VAR) nu l-ar fi avertizat pe Colțescu în legătură cu faultul lui Octavian Popescu asupra lui Paul Iacob.

Mihai Stoica a cerut ca discuțiile dintre arbitrii să fie făcute publice: „Nu avem jucător sub vârstă acum. Eu i-am zis lui Gigi că e riscant, că Pantea are galben și poate lua și Tavi. De ce zice VAR să îi dea galben? Nu încalcă protocolul?

M-am enervat, a făcut și el o greșeala, dar nu trebuia să ia galben. Uite că se dă galben de la VAR. Așa au vorbit oamenii după meci. Să vină cu discuțiile dintre arbitri”, a reacționat MM Stoica, la Orangesport.