FOTO EXCLUSIV Cele mai tari imagini de la FCSB - Rapid București 1-2!

FCSB - Rapid București Superliga Superliga FCSB - Rapid București 1-2 (5.11.2023) / Sursă Foto - Gabi Chirea
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 18:11
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 18:18

Peste 40 de mii de suporteri au fost prezenți pe Arena Națională.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 15-a etapă din primul eșalon al Superligii României. FCSB a primit vizita Rapidului pe Arena Națională, însă nu a reușit să se impună în fața propriilor suporteri.

Cele mai tari imagini de la FCSB - Rapid București!

Echipa pregătită de Cristiano Bergodi a început în forță partida de pe Arena Națională, chiar dacă fanii FCSB-ului și-au făcut simțită prezența în tribune încă dinainte să înceapă meciul.

• FCSB - Rapid București 1-2 (5.11.2023) / Sursă Foto - Gabi Chirea

Borja Valle i-a pasat la marginea careului lui Jayson Papeau, care a fentat trei jucători roș-albaștri și a deschis scorul cu un șut care l-a lăsat mască pe Ștefan Târnovanu (minutul 39).

• Înainte de pauză, Paul Iacob a majorat diferența, iar rapidiștii au intrat cu un plus de moral la vestiare

În repriza secundă, Risto Radunovic a executat o lovitură de colț, iar Joyskim Dawa s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a reluat în poarta lui Horațiu Moldovan, micșorând diferența (minutul 65).

FCSB a dat lovitura pe final, Adrian Șut a restabilit egalitatea, însă VAR-ul a intervenit și a invalidat reușita din cauza unui ofsaid. Scorul a rămas 2-1 în favoarea giuleștenilor până la capătul celor 90 de minute.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea (Crețu 55'), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ovidiu Popescu (Octavian Popescu 46')), Șut, Olaru - Băluță (Miculescu 84'), Compagno (Rotariu 46'), Coman

Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Octavian Popescu, Miculescu, Lixandru, Ganea, Rotariu, Djokovic

Antrenor: Elias Charalambous

• Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă (Cristea 89'), Albu, Papeau (Onea 80') - Bambgboye, Borja Valle, Ioniță II (Kait 75')

Rezerve: Drăghia, Grigore, Onea, Cristea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Stan

Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB răsuflă ușurată! Cum arată clasamentul după ce s-a încheiat turul sezonului regulat

FCSB s-a împotmolit în ultimele meciuri, iar CFR Cluj nu a reușit să profite de avantaj. Roș-albaștrii rămân lideri, chiar dacă s-au împiedicat cu Rapid luni seară (1-2).

Echipa lui Elias Charalambous se află pe primul loc cu 31 de puncte, în timp ce ardelenii se situează pe locul doi cu 30 de puncte. Rapid amenință și completează podiumul cu 29 de puncte.

În subsolul clasamentului, FC Botoșani rămâne fără victorie după ce s-a încheiat turul sezonului regulat, cu șapte puncte. Dinamo se situează pe 15 cu 10 puncte.