Fotbalistul care l-a impresionat pe Dan Șucu după FCSB - Rapid: "Cel mai bun"

fcsb - rapid dan sucu Superliga Superliga Dan Șucu, acționar majoritar Rapid/sursa foto: Imago
Data publicarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 17:26
Data actualizarii: Marti 07 Noiembrie 2023, 17:25

Rapid București a învins-o pe FCSB pe Arena Națională cu 2-1 și amenință liderul Superligii.

Unul dintre jucătorii care s-au remarcat în FCSB - Rapid a fost Jayson Papeau, autor al unui gol superb în prima parte a meciului, când a fentat trei jucători roș-albaștri și l-a executat fără milă pe Ștefan Târnovanu.

Dan Șucu, antrenorul Rapidului, a subliniat că Jayson Papeau a făcut cel mai bun meci al său din ultimul timp la Rapid și că are calități incredibile. Mai mult, acționarul majoritar al giuleștenilor a precizat că francezul e pe gustul suporterilor rapidiști.

„Papeau este jucătorul în care eu am avut mereu cea mai mare încredere. A venit după o accidentare teribilă, eram sigur că se va reface. După cum bine știți, în toate intervențiile mele, când nu avea evoluțiile așteptate, l-am încurajat și am spus mereu că este un jucător de mare calitate.

A făcut, probabil, cel mai bun meci al său din ultimul timp la Rapid, nu știu dacă cel mai bun meci de când e la Rapid, dar în mod sigur pe acolo. Are niște calități incredibile și este pe gustul suporterilor rapidiști.

Am mare încredere în Papeau, este un jucător de rasă care poate să facă diferența. La gol, fiind pe Arena Națională, vă spun sincer, a fost bucuria atât de mare, încât nu mi-am dat seama de frumusețea reușitei”, a spus Dan Șucu, potrivit Fanatik.

Cotat la 350.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, Jayson Papeau se află la Rapid din iulie 2022 și mai are contract cu giuleștenii până la finele actualei stagiuni.

FCSB - Rapid București 1-2

Papeau a deschis scorul în minutul 39 al partidei, în urma unei acțiuni formidabile în careul FCSB-ului. Câteva minute mai târziu, Iacob a majorat diferența cu un șut puternic la vinclul porții lui Ștefan Târnovanu (minutul 45+2).

În repriza secundă, Joyskim Dawa s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a micșorat diferența, însă FCSB nu a reușit să revină pe tabela de marcaj, iar la capătul celor 90 de minute, Rapid a plecat de pe Arena Națională cu toate punctele.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea (Crețu 55'), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ovidiu Popescu (Octavian Popescu 46')), Șut, Olaru - Băluță (Miculescu 84'), Compagno (Rotariu 46'), Coman

Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Octavian Popescu, Miculescu, Lixandru, Ganea, Rotariu, Djokovic

Antrenor: Elias Charalambous

• Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă (Cristea 89'), Albu, Papeau (Onea 80') - Bambgboye, Borja Valle, Ioniță II (Kait 75')

Rezerve: Drăghia, Grigore, Onea, Cristea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Stan

Antrenor: Cristiano Bergodi