FOTO Istvan Kovacs, inamicul numărul 1 la Ploiești: ”Nu degeaba este înjurat!”

Istvan Kovacs CFR Cluj petrolul Superliga Superliga
Data publicarii: Marti 19 Septembrie 2023, 00:16
Data actualizarii: Marti 19 Septembrie 2023, 00:17

Petrolul a fost învinsă la limită luni seară de CFR Cluj, scor 1-0 într-un meci din etapa a noua a Superligii.

Singurul gol al meciului a fost înscris de Durel Avounou în minutul 12, după o bâlbâială în careul ploieștean.

Lupii galbeni au solicitat penalty în minutul 32, când Musi a fost faultat de goalkeeper-ul feroviar, Sava. O altă decizie controversată a fost în debutul reprizei secunde. În minutul 48, Petrolul a solicitat penalty la momentul în care Ajeti îl calcă pe Gomes. Omul de la centru, Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue, iar cabina VAR nu a intervenit.

Lupii galbeni, strigăt la adresa lui Istvan Kovacs

Președintele Claudiu Tudor a contestat vehement arbitrajul în cadrul conferinței de presă post-meci: ”Suntem furați. Am văzut cine ne arbitrează și știam că se va întâmpla acest lucru. Au fost două faze, la Musi și Gomes. Nu degeaba este înjurat când vine la Ploiești, și cică e cel mai mare arbitru român. Vreau să nu ne mai arbitreze. CFR nu avea nevoie de așa ceva, l-a eliminat pe săracul Mandorlini doar așa, de compensație.”

Arbitrul român în vârstă de 39 de ani nu este la primul scandal. Deși a arbitrat un sfert de Champions League și a condus de la centru echipe precum Barcelona sau Manchester City, românul a fost grav contestat în 2022 când a fost reclamat și la UEFA.