FOTO CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1-0! Ardelenii s-au apropiat de lider, după o victorie chinuită! Penalty neacordat pentru oaspeți

cfr cluj - petrolul CFR Cluj petrolul Superliga
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 22:20
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 23:35

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0, pe teren propriu, în fața Petrolului Ploiești, într-un duel din etapa cu numărul nouă din Superliga.

CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1-0

Clujenii au deschis scorul în minutul 12, când Tachtsidis a executat o lovitură liberă, mingea a fost respinsă din careu şi a ajuns la Avonou, care a şutat  de la 16 metri şi a înscris.

Petrolul a cerut penalti în minutul 32, la un contact între Alexandru Musi şi portarul Sava, dar arbitrul Istvan Kovacs nu a acordat nimic.

Antrenorul gazdelor, Andrea Mandorlini, a fost trimis în tribună în minutul 58, iar CFR a mai avut o bară în minutul 64, la un şut al lui Deac, dar cum Petrolul nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Sava decât în minutul 90, când goalkeeperul gazdelor a scos la ocazia lui Papp, clujenii s-au impus cu 1-0 şi, cu 19 puncte, sunt pe locul secund în campionat. Petrolul are 13 puncte şi ocupă poziţia a cincea.

FINAL

Min. 64: Ocazie pentru CFR Cluj! Manea schimbă partea pentru Deac, acesta păcălește un adversar din preluare, apoi șutează năprasnisc spre poarta lui Zima, însă mingea lovește bara din dreapta a porții.

Min 58: Eliminare la CFR Cluj! Antrenorul Andrea Mandorlini este trimis în tribune de „centralul” Kovacs pentru proteste.

Min. 48: Petrolul cere penalty! Ajeti încearcă să respingă un balon, însă îl calcă pe Gomes. Istvan a lăsat meciul să continue, fără să ceară intervenția VAR.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 43: Ocazie pentru Petrolul Ploiesti! Jair și-a încercat norocul din lovitură liberă, însă Sava a stat foarte bine în poartă și a reținut fără probleme.

Min. 18: Ocazei pentru CFR Cluj! Ajeti trimite în forță cu capul, însă pe direcția portarului Zima, care reține din prima.

Min. 12: GOOOL CFR Cluj! După o lovitură liberă din flancul drept, mingea ajunge la Avounou, în fața careului de 16 metri, iar mijlocașul din Congo trimite o „torpilă” spre poarta lui Zima și deschide scorul.

Min. 1: A început partida!

CFR Cluj - Petrolul Ploiești, echipe de start

CFR Cluj: CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Avonou - Bîrligea, Otele; Rezerve: Hindrich, Morgan, R. Filip, Fica, Deac, Krasniqi, Konoplyanka, Jefte, Juricic; Antrenor: Andrea Mandorlini.

Petrolul Ploiești: Zima - Pedro, Papp, Meijers, Țicu - Doua, Seto, Hanca, Musi - Grozav, Jair; Rezerve: Eșanu, Dumitriu, Garutti, Diomande, Jefferson, M. Roman II, Mitrov, I. Răducan; Antrenor: Florin Pîrvu.

Cu două meciuri în minus față de majoritatea echipelor din campionat, CFR Cluj este pe locul trei în campionat, cu 16 puncte, iar o victorie i-ar permite să se apropie la doar două puncte de liderul FCSB, care a câștigat în această etapă la Constanța, cu Farul, scor 1-0.

CFR Cluj - Petrolul Ploiești, ora 21:30, LIVE TEXT

De partea cealaltă, Petrolul Ploiești are o formă excelentă în campionat. Are cinci meciuri consecutive fără înfrângere și a ajuns pe locul cinci, cu 13 puncte.

Dacă vor reuși să câștige la Cluj, ”lupii” vor profita de pasul greșit făcut de Rapid în această etapă (0-0 cu Oțelul Galați) și vor trece pe locul patru.

„CFR a fost ani de-a rândul campioană și, deși a făcut ceva modificari la nivelul lotului și al băncii tehnice după ce a pierdut trofeul, rămâne o echipă foarte puternică și se va bate, cu siguranță, pentru câștigarea titlului și în acest sezon.

Suntem pregătiți, ne-am antrenat foarte bine în această pauză competițională, trebuie să fim motivați și gata de luptă. Așa cum am spus de fiecare data, avem mentalitate de învingători, așa că mergem la Cluj să ne batem pentru puncte”, a spus Florin Pîrvu, antrenorul Petrolului.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 24 de ori în principala competiţie internă, de 10 ori au câştigat clujenii, de șapte ori au învins ploieştenii, iar alte șapte partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din Superligă a fost şi confruntarea cu cele mai multe goluri: 27 februarie 2023, Petrolul - CFR Cluj 2-5.