Ioan Ovidiu Sabău e dur după remiza de la Craiova: ”Nu e ok”

Universitatea Craiova - ”U” Cluj Ioan Ovidiu Sabau Superliga Superliga Ioan Ovidiu Sabău, antrenor Universitatea Cluj / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 22:35
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 22:34

Universitatea Craiova - ”U” Cluj s-a încheiat 2-2.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa cu numărul 25 din sezonul regulat al Superligii României. La capătul celor 90 de minute, Universitatea Craiova și ”U” Cluj au împărțit punctele.

Ioan Ovidiu Sabău a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi și a subliniat faptul că trebuie să nu mai experimenteze și să se bazeze pe jucătorii care dau randament maxim pe teren, indiferent de vârsta lor.

”Am făcut schimbările, a fost o discuție mai bărbătească și se pare că am arătat destul de bine a doua repriză. Despre prima repriză nu avem ce să vorbim. Mi s-a demonstrat și trebuie să învăț și eu să nu mai experimentez. Jucătorii care pot trebuie să joace! Indiferent de vârstă.

Nu e în regulă cum arătăm în momentul de față. Ei sunt nemulțumiți, eu sunt nemulțumiți. Noi jucam fotbal, eram pregătiți bine din punct de vedere fizic. În cele trei săptămâni ne-am antrenat doar pe sintetic. Mulți nu se gândesc la acest aspect, dar e important.

Ne-am antrenat pe sintetic că cel normal era înghețat. Nu am avut condiții. Ne-am antrenat pe sintetic, iar la joc am evoluat pe iarbă. E ciudat, dar în România e frig, e gheață.

Vali Gheorghe a intrat bine, toți jucătorii au reacționat bine. Vreau să-i felicit pentru a doua repriză. Dar ce le-am zis la pauză și după meci rămâne valabil. Nu pot să vă zic aici. Trebuie să conștientizeze, altfel nu vom ajunge degeaba. Trebuie să înțeleagă unde sunt în acest moment”, a spus Ioan Ovidiu Sabău după meci.

Universitatea Craiova - ”U” Cluj 2-2

Lyes Houri a deschis scorul pe ”Ion Oblemenco” în minutul nouă, ca Mihai Căpățînă să ducă scorul la 2-0 în minutul 45, tot după o lovitură de la 11 metri.

În partea secundă, ardelenii au revenit grandios în joc. După patru schimbări efectuate la pauză de Ioan Ovidiu Sabău, Vali Gheorghe a restabilit egalitatea în minutul 47.

Iar Dan Nistor a restabilit egalitatea în minutul 64, după ce a marcat din penalty. A fost a treia lovitură de pedeapsă oferită de Radu Petrescu pe ”Ion Oblemenco”.