FCSB Dan Nistor Superliga Superliga
Eduard Muntean
Data publicarii: Luni 02 Octombrie 2023, 23:30
Data actualizarii: Luni 02 Octombrie 2023, 23:29

FCSB a remizat pe teren propriu împotriva echipei ”U” Cluj, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii.

Dan Nistor, cunoscut pentru relația sa de familie cu Mihai Pintilii a vorbit despre egalul de la București și despre șansele de supraviețuire a ardelenilor: ”Se putea și mai bine, dar este bun acest punct. Cred că ne-am ridicat la nivelul lor. Nu l-am supărat pe nașul Pintilii, la fotbal n-am mamă, n-am tată, nu am naș, nu am familie.”

Secretul lui Ioan Ovidiu Sabău la pauza meciului

Nistor a vorbit despre cum impactul pe care tehnicianul Ioan Ovidiu Sabău îl are pentru gruparea ardeleană și este sigur că ”studenții” sunt într-o continuă ascensiune: ”La pauză ne-a spus să jucam la fel ca în prima repriză. Dacă mai facem greșeli copilărești, ajungem la retrogradare. Sunt convins că pe viitor vom arăta mai bine.”

Dan Nistor a fost decorat cu titlul de ”omul meciului” la finalul partidei, după ce a reușit un gol și o pasă de gol.

FCSB - ”U” Cluj 2-2

”U” Cluj a atins o bornă unică în acest sezon. Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău este prima din Superligă care nu pierde pe terenul trupei lui Charalambous.

FCSB a dat gol în toate meciurile sezonului. Roş-albaştrii aveau un început formidabil de campionat, opt victorii, un egal şi doar o înfrângere, înaintea duelului cu ”U” Cluj. În plus, bucureştenii au marcat în toate cele 10 jocuri din ediţia curentă, iar în patru dintre aceste partide nu au primit gol.

U Cluj nu a mai pierdut în deplasare din luna aprilie 1 aprilie 2023, UTA Arad - Universitatea Cluj 2-0: a fost ultima înfrângere suferită de ardeleni pe prima scenă din postura de vizitatori.  Au urmat patru succese şi patru remize pentru clujeni, a cincea venind în meciul de pe Arena Națională, scor 2-2.