Interimarul de la Universitatea Craiova dezvăluie problemele de la echipă și anunță ce se întâmplă de la anul: "Sunt convins!"

Dragos bon CS Mioveni Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 22:55
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 22:47

Universitatea Craiova a învins la limită ultima clasată CS Mioveni, scor 1-0, în deplasare, în cadrul rundei cu numărul 20 din Superliga.

Unicul gol al meciului de la Mioveni a fost înscris de Alexandru Cîmpanu, în minutul 41. A fost prima partidă pentru Universitatea Craiova după despărțirea de Mirel Rădoi.

Dragoș Bon, după CS Mioveni - Universitatea Craiova 0-1

Echipa a fost condusă la acest joc de interimarul Dragoș Bon, care a vorbit la final despre problemele mentale din cadrul lotului și a lăsat de înțeles că persoanele din conducerea clubului caută deja un antrenor principal, care ar urma să fie instalat în pauza competițională din această iarnă.

"Sunt foarte bucuros pentru că am reușit să obținem cele trei puncte. Puncte se câștigă și cu meciuri de acest gen. E clar că nu era un moment foarte bun pentru noi și erau foarte multe probleme, mai ales din punct de vedere mental.

Cred că este o teamă de rezultat. Cred că tot ce s-a întâmplat în ultimele săptămâni i-a coborât destul de mult mental. Frica de rezultat ne-a făcut să facem un pas înapoi, să nu greșim și să încercăm să câștigăm. Cu FC Argeș și cu Târgoviște, am luat gol sau am fost egalați pe final. Nu e simplu ca fotbalist să treci prin astfel de momente, inclusiv printr-o schimbare de antrenor. Vreau să-i felicit pe jucători, chiar au luptat și au meritat cele trei puncte.

Corect, n-a fost un joc spectaculos, care să arate o echipă care poate defila, dar foarte importante sunt cele trei puncte. Trebuie să câștigăm și următorul joc, iar după vom trage linie și va trebui să arătăm altfel din ianuarie.

Lui Ivan și Markovic le lipsesc jocurile, a fost o pauză mare, s-a luat decizia înainte de Campionatul Mondial. Azi, chiar dacă au ieșit epuizați, au dat tot până la ultima picătură de energie.

Noi pregătim și jocul cu Chindia. După care, conducerea administrativă sunt convins că lucrează, va face un proiect și trebuie să se ia cele mai bune decizii pentru jucători și suporteri, care sunt foarte pătimași și supărați", a spus Dragoș Bon.

Universitatea Craiova ocupă locul 4 în Superliga, cu 35 de puncte acumulate în 20 de etape, la egalitate cu FCSB, care are un meci mai puțin.

În ultima etapă din 2022, Universitatea Craiova va primi vizita Chindiei Târgoviște, sâmbătă, de la ora 20:30.