Data publicarii: Joi 29 Ianuarie 2009, 10:45
Data actualizarii: Joi 29 Ianuarie 2009, 16:15
Inter sarbatoreste distantarea la 6 puncte de principelele urmaritoare, Juventus si Milan dupa ce a batut Catania lui Walter Zenga in deplasare cu 2-0.

Inter a deschis repede scorul in minutul 5 prin Stankovici. Catania lui Zenga si-a pierdut orice speranta in minutul 71, cand Ibrahimovic a reusit sa faca faza meciului: l-a depasit cu o scarita pe portarul Cataniei, marcand pentru 2-0. La finalul partidei, suedezul a tinut sa spune de ce Inter se afla la 6 puncte de principalele adversare: "Inter a demostrat forta, unitate si concentrare. Asa se castiga un campionat!"

La Inter Milano, Cristian Chivu este accidentat si nu a evoluat. La Catania, Nicolae Dica nu a fost convocat pentru acest meci.