Horațiu Moldovan, acuze către fanii lui Sepsi: „Nu le convenea că sunt român!” Ce l-a deranjat pe portarul Rapidului

Horatiu Moldovan Rapid Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Octombrie 2021, 09:09
Data actualizarii: Duminica 03 Octombrie 2021, 09:19

Rapid și Sepsi au remizat, 2-2, în a 11-a etapă a Ligii 1.

Rapid a începul fulminant meciul cu Sepsi OSK, iar după doar 9 minute, giuleștenii conduceau 2-0. Însă dubla lui Luckassen și eliminarea lui Alami, din minutul 61, i-au făcut pe covăsneni să întoarcă scorul, 2-2.

La finalul partidei, Horațiu Moldovan, care a fost în lotul lui Sepsi în 2019, fără a juca un meci oficial, a reclamat că a fost înjurat pe tot parcursul partidei, din cauza faptului că era român.

Moldovan: „De ce m-au înjurat tot meciul?”

Fanii m-au taxat tot meciul, dar așa e aici. Nu le convine nimic! Când eram aici, nu le convenea că sunt român. Sunt 100% sigur! Altfel de ce m-au înjurat tot meciul?

E un rezultat echitabil. Orice adversar are o şansă. Suntem o echipă mare şi toţi se mobilizează mai bine cu noi. Toată lumea ne ia în calcul după primele rezultate. Suntem aici, o să ne revenim! Nu cred că e o pasă proastă. Echipele mici se apără cu noi, dar nu şi astăzi pentru că Sepsi a şi atacat”, a declarat Horațiu Moldovan la finalul meciului.

În urma acestui rezultat, Rapid se pozițioează pe locul 5, cu 18 puncte, în timp ce Sepsi OSK ocupă poziția a 12-a, cu 10 puncte.