"Greșeli mari, trebuia să jucăm simplu". Ce le-a reproșat Reghecampf jucătorilor după eșecul cu FC Argeș

Laurentiu Reghecampf FC Arges Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 21 Noiembrie 2021, 21:04
Data actualizarii: Duminica 21 Noiembrie 2021, 21:08

Universitatea Craiova a pierdut meciul din etapa a 16-a din Liga 1, scor 2-3, cu FC Argeș. Este a doua înfrângere consecutivă pentru trupa antrenată de Laurențiu Reghecampf.

FC Argeș s-a impus cu 3-2 la capătul unui meci în care oltenii au jucat în zece oameni din minutul 12. Alex Crețu a văzut două cartonașe galbene în cinci minute, iar piteștenii au controlat partida, în pofida unor acțiuni rapide pe contraatac purtate de olteni. Baiaram a cerut penalty pe final de meci.

Laurențiu Reghecampf a declarat că echipa pe care o antrenează ar fi meritat victoria, iar diferența a fost făcută doar de greșelile individuale.

"Întotdeauna e dificil să discuți după meci. A fost un meci frumos, ambele echipe au încercat să câștige. Cred că și în zece oameni ne-am creat multe șanse, am avut și ghinion. Nu comentez posibilele greșeli de arbitraj.

Reacția jucătorilor mei a fost foarte bună, devotamentul, lupta, ocaziile. Ce este foarte rău pentru noi este rezultatul, nu cred că meritam să pierdem.

Greșeli mari, mai ales la golul doi, trebuia să jucăm simplu, mai ales că eram în zece oameni. Dar sunt jucători tineri, care au nevoie de jocuri, de experiență și sunt convins că vor crește", a declarat Reghecampf la finalul partidei, la DigiSport.

Ce a declarat despre eliminarea lui Crețu

"Am jucat normal, am jucat cum trebuia să jucăm, nu aveam ce să schimbăm în minutul 14, pentru că niciun jucător nu era obosit. Ante și-a făcut treaba, a jucat foarte bine în poziția lui Crețu, înainte marcase un gol foarte frumos, deci nu cred că erau motive să schimbăm în minutul 14.

Probabil că, dacă aveam mai multă inspirație la primul galben, trebuia să-l scot pe Crețu, dar nu cred că există vreun antrenor care să schimbe un jucător cu experiența lui Crețu în minutul 8. Cei care vor discuta despre arbitraj trebuie să analizeze foarte bine faza. Eu cred că a atacat mingea, probabil că l-a lovit și pe Fatai. Dar, la experiența lui, nu avea voie să facă asta la mijlocul terenului, era într-o zonă nepericuloasă, putea să tatoneze, să îl lase", a explicat acesta.