FOTO FC Argeș - Universitatea Craiova 3-2. Victorie mare pentru piteșteni la finele unui meci cu multe evenimente

FC Arges Universitatea Craiova Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 21 Noiembrie 2021, 19:57
Data actualizarii: Duminica 21 Noiembrie 2021, 20:02

Craiova a jucat în 10 din minutul 12, când Alexandru Crețu a primit al doilea cartonaș galben de la centralul Marian Barbu.

FC Argeș - Universitatea Craiova 3-2

Universitatea Craiova a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, de echipa FC Argeş, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii 1, în care a condus cu 1-0 şi a rămas în inferioritate numerică în minutul 12.

• Au marcat: Fatai ’41, Arias ’49, Said ’79 / Roguljic ‘6, Nistor ‘81.
  • În minutul 12, de la craioveni a fost eliminat Creţu.

Final de meci! FC Argeș se impune cu 3-2 la capătul unui meci în care oltenii au jucat în 10 oameni din minutul 12. Alex Crețu a văzut două cartonașe galbene în cinci minute, iar piteștenii au controlat partida, în pofida unor acțiuni rapide pe contraatac purtate de olteni. Baiaram a cerut penalty pe final de meci. Elevii lui Reghecampf au suferit al doilea eșec consecutiv.

• Laurentiu Reghecampf

Min.81 GOL Craiova! Dan Nistor reduce din diferență, cu o torpilă în vinclu!

Min.79 GOL FC Argeș! Said înscrie după o fază construită de Latovlevici.

Min.73 Ocazie mare pentru Craiova! Markovic croșetează defensiva gazdelor, iar mingea ricoșează în careul de 6 metri la Baiaram, care împinge mingea spre poarta lui Greab. Portarul are o intervenție fenomenală.

Min.70 Elevii lui Andrei Prepeliță profită de superioritatea numerică și ajung ușor la poarta lui Pigliacelii, însă nu dau dovadă de luciditate în fața porții. Și oltenii răspund periculos pe contraatac, mai ales după intrarea lui Baiaram, care a impulsionat jocul Craiovei.

Min.65 Baiaram cade în careul piteșetenilor, oltenii solicită lovitură de la 11 metri, însă Marian Barbu, aflat lângă fază, nu acordă penalty.

Min.64 Ocazii mari, în cascadă, la poarta lui Pigliacelli

Min.50 GOL FC Argeș! Arias, intrat în locul lui Fatai, înscrie cu un șut simplu, după o mare eroare a fundașilor centrali ai oaspeților. Screciu a vrut să trimită mingea înapoi, spre Pigliacelii, însă a fost incomodat de Marius Constantin și mingea a ajuns la atacantul piteștenilor. Rămas unu la unu cu portarul italian, Arias nu l-a iertat și FC Argeș trece în avantaj.

Min.46 A început repriza a doua! Reghecampf l-a înlocuit pe Câmpanu cu Vlădoiu.

PAUZĂ în meciul din Trivale după 45 de minute cu un fotbal alert, cu multe faze de poartă. Argeșenii au preluat controlul partidei după ce Alex Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 12. Cu poftă de joc și cu demarcări excelente, Kehinde Fatai le-a pus mari probleme lui Marius Constantin și Screciu. A reușit primul gol de la venirea la trupa din Pitești.

Min.42 GOL FC Argeș! Kehinde Fatai restabilște egalitatea după o centrare din banda dreaptă de la Viana! Golul piteștenilor a venit pe fondul unei dominări în ultimele minute

Min.29 Koljic, ocazie mare de a majora diferența!

Min.16 Mușat primește cartonașul galben! Craiovenii insistă pe partea sa.

Min.12 Craiova rămâne în 10 oameni. Alexandru Crețu primește al doilea cartonaș galben, după un fault la mijlocul terenului, și e eliminat de centralul Marian Barbu. Misiune grea pentru elevii lui Laurențiu Reghecampf, care trebuie să efectueze modificări în sistemul formației sale. Roguljic trece mijlocaș central lângă Dan Nistor.

Min.7 GOL Universitatea Craiova! Roguljic deschide scorul la Pitești. Dan Nistor centrează în urma unui corner, iar Roguljic deviază cu capul, înșelător, la colțul scurt, surprinzându-l pe Greab. Debut perfect pentru elevii lui Reghecampf.

Min.1 Oltenii au posesia în debutul partidei

A început partida din Trivale!

Echipele de start

FC ARGEȘ: Greab - Tofan, Turda, J. Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Rainov - Viana, Fatai, Dumitru - Arias

ANTRENOR: Andrei Prepeliță

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli - Căpățână, M. Constantin, Screciu, Bancu - D. Nistor, A. Crețu, Roguljic - Câmpanu, Koljic, Ivan

ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)

Laurențiu Reghecampf și Universitatea Craiova se întâlnesc duminică, de la ora 18:00, în primul meci al zilei din Liga 1. Oltenii caută victoria ce i-ar aduce, cel puțin până la ora meciului dintre FCSB și FC Botoșani, pe locul secund.

De cealaltă parte, FC Argeș caută prima victorie după două etape de secetă. Argeșenii ocupă, în acest moment, poziția 9 în clasament, fiind la 4 puncte distanță de ultimul loc de playoff, ocupat de Farul.

Andrei Prepeliță, fostul elev al lui Laurențiu Reghecampf de la FCSB, speră să își învingă ”profesorul”.

Cu siguranţă se putea mai bine în 15 etape. Ne dorim ca în retur să acumulăm mai multe puncte, echipa este mult mai omogenă acum. În vară s-au schimbat câţiva jucători, nu au avut timp să se integreze. Toţi ştim că această acomodare durează câteva luni. În ultimul timp echipa a început să arate din ce în ce mai bine, cu rezultate bune. Ne dorim să începem acest retur bine, să facem mai multe puncte faţă de turul campionatului şi să ne îndeplinim obiectivul.

Universitatea Craiova este o echipă care până la meciul cu Farul a avut un parcurs foarte bun. Este o echipă matură, cu jucători cu experienţă, de calitate, cu un antrenor foarte bun, pe care îl cunosc bine. Ne aşteaptă un meci greu, dar vrem să începem bine. Ne-am pregătit bine în aceste două săptămâni. Echipa arată bine, chiar dacă am pierdut în ultimele două meciuri. Ca joc am arătat bine. Sperăm să ne luăm revanşa (în tur a fost 1-0 pentru olteni – n.r.), pentru că am jucat bine, dar ăsta este fotbalul“, a spus Prepeliță, înaintea acestui duel.