Gigi Becali știe deja ce se va întâmpla în FCSB - CFR Cluj

FCSB - CFR Cluj Gigi Becali Superliga Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 00:01
Data actualizarii: Marti 09 Mai 2023, 00:14

În ultima etapă, vicecampioana României a câștigat cu 3-1 în fața celor de la Sepsi OSK.

În următoarea rundă din play-off-ul Superligii, FCSB o va înfrunta pe CFR Cluj, campioana en-titre, pe Arena Națională la București. În manșa tur din play-off, cele două echipe au remizat în Gruia, scor 1-1.

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a vorbit despre partida împotriva ardelenilor și a evidențiat faptul că dacă CFR Cluj va evolua cu „roș-albaștrii” la fel cum a făcut-o împotriva Universității Craiova, atunci vicecampioana se va impune pe Arena Națională cu ușurință.

„Dacă o să fie CFR de aseară, o să câștigăm meciul. Dar cred că o să fie un CFR puternic. Eu cred că va fi mai ușor meciul cu CFR decât cel cu Sepsi”, a spus Gigi Becali la televiziunea Digi Sport.

După șapte etape disputate în play-off, FCSB se situează pe locul doi cu 43 de puncte, fiind în spatele liderului Farul Constanța la trei lungimi. Podiumul e completat de CFR Cluj cu 39 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova (36p), Rapid București (34p) și Sepsi OSK (25p) ocupă locurile patru, cinci, respectiv șase.

FCSB - Sepsi 3-1

David Miculescu a deschis scorul în minutul 28 al partidei. Tot în prima repriză, FCSB ar fi putut duce scorul la 2-0, însă Risto Radunovic a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 45+4.

În partea secundă, Alexandru Tudorie a restabilit egalitatea în minutul 68, dar Ovidiu Popescu (minutul 74) și Andrei Cordea (minutul 79) au dus în doar 11 minute scorul la 301.

În urma victoriei, FCSB și-a consolidat poziția secundă cu 43 de puncte, în timp ce Sepsi OSK rămâne ocupanta ultimului loc cu 25 de puncte. „Roș-albaștrii” sunt la trei puncte de liderul Farul.