Gigi Becali și-a analizat jucătorii după victoria din derby! Ce a spus despre schimbările de la pauză: „Un jucător extraordinar!”

Gigi Becali Dinamo FCSB FCSB - Dinamo Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 17:49
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 17:50

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo de pe Arcul de Triumf din a doua etapă a Superligii României, scor 2-1.

Roș-albaștrii au legat a doua victorie consecutivă și se află la cel mai bun start al sezonului din ultimii ani. FCSB a câștigat datorită golurilor marcate de Florinel Coman și Darius Olaru în prima repriză, în timp ce pentru „câini” a înscris Gregorio, aproape de finalul partidei, după o gafă a lui Târnovanu.

Vicecampioana a făcut și două schimbări la pauza meciului, când Miculescu și Băluță au fost înlocuiți cu Compagno și Cordea. Gigi Becali și-a analizat jucătorii și prestațiile pe care le-au avut în meciul cu Dinamo, arătându-se extrem de mulțumit de fotbaliștii săi.

Gigi Becali, încântat de Alexandru Băluță

Printre numele menționate de finanțator s-a numărat și cel al lui Alexandru Băluță, care a fost înlocuit la pauză. Gigi Becali a precizat că schimbările nu au fost făcute din cauza unor prestații slabe, ci pentru a le da minute și celorlalți jucători.

„De Coman nu mai vorbim. E din alt film, nu e din filmul fotbalului românesc. Jucătorii de care zic eu sunt doi. Este Olaru, dar eu cred că eficiența mare, mare o dă Șut. A început să verticalizeze jocul și joacă direct pe atacanți. Bine, venea și Băluță foarte bine. Șut paseză foarte bine, vede foarte bine jocul. Ăștia mi-au plăcut foarte mult.

Când i-am scos pe Olaru și Coman, i-am scos ca să fie odihniți. L-am băgat pe Compagno ca să vedem, să facem evaluare tuturor jucătorilor, să știm cum ne bazăm pe ei, pentru că jucăm din 3 în 3 zile. Sezonul trecut jucam cu copiii ca prostul, dar e greu de recuperat. Așa mai bine dominăm campionatul din prima, iar după ce jucăm cu Craiova, CFR, Farul și Rapid să se aleagă puțină neghina de grâu.

Băluță este un jucător extraordinar. Bine, foarte bine. Joacă foarte rapid, îmi place foarte mult. El dă tonul la presing. Ai văzut, Dinamo a pasat cu Craiova, dar cu noi n-au putut. Da, sunt foarte mulțumit de Băluță”, a declarat Gigi Becali la Fanatik.