Gigi Becali anunță cuplul de fundași pentru meciul cu Rapid: "Trebuie să-i vedem și pe ei"

Gigi Becali FCSB Superliga Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 19:30
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 19:29

FCSB - Rapid e duminică, 5 noiembrie, de la ora 20:30.

Cele două echipe se vor întâlni pe Arena Națională în a 15-a etapă din Superliga României. La ultima confruntare, Rapid a pășit în față, după ce a învins-o pe FCSB cu 5-1 la finalul stagiunii trecute.

• Gigi Becali, patronul FCSB, a subliniat că la meciul cu Rapid vor evolua în centrul liniei defensive Siyabonga Ngezana și Vlad Chiricheș

La meciul cu Petrolul Ploiești (2-2), Ngezana a făcut parteneriat cu Joyskim Dawa, până în minutul 34, când Dawa a fost înlocuit cu Lixandru, din cauza cartonașului galben pe care l-a primit în urma faultului asupra lui Sergiu Hanca.

„(n.r – Dawa iese din echipă?) Nu, tată, de ce? L-am scos pentru că psihologic, arbitrul, după ce a văzut ce-a făcut, și merita roșu, la primul atac îi dădea al doilea galben. Atunci am zis mai bine să îl scoatem că oricum urma să îl dea afară. Îi dădea să facă dreptate. Și am zis hai să îl scoatem acum.

Dar nu e problemă tată că intră Chiricheș. A făcut Chiricheș testele alea de forță de mușchi și a spart aparatele. (n.r. – ce faceți că aveți Ngezana, Dawa, Chiricheș) Păi o să joace Ngezana cu Chiricheș, cine să joace? Trebuie să îi vedem și p-ăștia doi”, a spus Gigi Becali, potrivit Fanatik.

Petrolul Ploiești - FCSB 2-2

Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul trei al partidei, iar Alexandru Băluță a majorat diferența pentru gruparea roș-albastră în minutul 52 din partea secundă.

Pe final, „lupii galbeni” au dat lovitura. Jair a micșorat diferența în minutul 71, iar Gicu Grozav a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+7 și a smuls un egal.

În urma rezultatului de egalitate, FCSB rămâne lider cu 31 de puncte (nouă victorii, patru remize, un eșec), în timp ce Petrolul Ploiești se află pe locul șase în zona de play-off cu 20 de puncte (patru victorii, opt remize, două eșecuri).