FCSB - Rapid București Gheorghe Mustata Superliga
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 16:59
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 16:58

Marele derby are loc duminică, 5 noiembrie, de la ora 20:30.

FCSB și Rapid București se vor înfrunta în a 15-a etapă din sezonul regulat al Superligii României. Ultima confruntare dintre cele două s-a încheiat 5-1 în favoarea giuleștenilor, sezonul trecut, chiar în ultima rundă.

Gheorghe Mustață, liderul galeriei FCSB, a precizat că la o săptămână înainte de derby au fost vândute aproape 30 de mii de bilete la meciul de pe Arena Națională.

• De asemenea, Gheorghe Mustață a precizat că fanii vor fi alături de club cu orice preț

„Până în momentul de faţă sunt aproape 30.000 de bilete vândute, cu o săptămână înainte de meci. Noi sperăm să se vândă toate biletele. Sperăm să fie 50.000 de oameni dacă se poate.

Cred că va fi record. Chiar dacă echipa a avut o cădere uşoară şi la Ploieşti, nu au ţinut de rezultat, nu este nicio problemă, suntem alături de ei, suntem acolo. Dacă s-au întâmplat aceste lucruri, nu o să jignim jucătorii.

Vom merge şi la bază pentru a fi alături de ei, vom discuta cu ei, să îi facem să înţeleagă că anul ăsta nu au cum să mai scape şi trebuie să fim campioni. Şi vom fi alături de ei tot timpul, indiferent de situaţie.

Cu siguranţă va fi iureş dacă nu luăm titlul. Nu ai cum să pierzi campionatul cu lotul pe care îl ai. Dacă îl pierzi ori nu eşti profesionist, ori nu ai treabă cu fotbalul sau hai să jucăm să ne intre salariul bine: 15-20.000.

Noi vom fi acolo, dar şi ei trebuie să ne ajute pe noi, să ne bucurăm împreună la final. Spiritul Stelei ăsta este. Să se joace fotbal şi să fie pentru suporteri. Pentru că aşa îi aduci la stadion”, a spus Gheorghe Mustață, potrivit Fanatik.

Petrolul Ploiești - FCSB 2-2

Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul trei al partidei, iar Alexandru Băluță a majorat diferența pentru gruparea roș-albastră în minutul 52 din partea secundă.

Pe final, „lupii galbeni” au dat lovitura. Jair a micșorat diferența în minutul 71, iar Gicu Grozav a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+7 și a smuls un egal.

În urma rezultatului de egalitate, FCSB rămâne lider cu 31 de puncte (nouă victorii, patru remize, un eșec), în timp ce Petrolul Ploiești se află pe locul șase în zona de play-off cu 20 de puncte (patru victorii, opt remize, două eșecuri).