Gică Popescu știe! Unde este problema la FCSB: „Cu tot respectul, dar nu există asta”

FCSB Gica Popescu Superliga Superliga Gică Popescu
Data publicarii: Luni 17 Octombrie 2022, 17:30
Data actualizarii: Luni 17 Octombrie 2022, 17:26

Gică Popescu a făcut o analiză dura cu privire la jocul pe care-l prestează FCSB.

FCSB nu a avut cel mai bun start de sezon, iar după calificarea în grupele Conference League, Nicolae Dică s-a focusat mult mai mult pe campionatul intern.

Dar chiar și așa, Gică Popescu, fostul mare internațional al României, a vorbit despre problemele care există la gruparea din Berceni, evidențiind faptul că jucătorii încă nu au legat o chimie specifică între ei.

Popescu: „Cu tot respectul, dar nu sunt jucători cu super valoare”

„Eu cred că, mai mult decât calitatea individuală a jucătorilor, e important modul în care joacă împreună. Poţi să ai jucători cu calitate individuală, dar să nu ai un ritm bun de joc între fundaşii centrali, între fundaşii centrali şi fundaşii de bandă.

Spre deosebire de alt compartiment, în apărare, unde se vede cel mai repede o eroare, e nevoie ca adaptarea să se facă repede. Azi (n.r. - luni seară, FCSB - UTA 2-1), doi jucători s-au dat cap în cap. Nu e o chimie între ei, să spui că joacă de mult timp împreună.

Cu tot respectul, dar nu sunt jucători cu super valoare, nu sunt jucători de o valoare certă, care au jucat în competiţii europene, la un anumit nivel. Se dau cap în cap în situaţii bizare, ce e cu ei? Ei nu reuşesc să facă o linie de patru, care să fie fără greşeală”, a spus Gică Popescu, potrivit Prima Sport.

FCSB - UTA Arad

FCSB a început dur jocul de pe Arena Națională cu UTA Arad. Darius Olaru a deschis scorul cu o superexecuție în minutul 16, iar Andrea Compagno a majorat diferența din penalty în minutul 89, în partea a doua a meciului.

În minutele de prelungiri, Claudiu Keșeru a oferit un șoc pe final grupării roș-albastre, reducând diferența în minutul 90+1. Însă, tabela nu s-a mai modificat până la fluierul final al arbitrului Sebastia Colțescu, iar formația dirijată de Nicolae Dică s-a bucurat de cele trei puncte.

În următoarea partidă, FCSB o va întâlni din nou pe UTA, dar de data aceasta în Cupa României. Meciul este programat miercuri, 19 octombrie, de la ora 21:00.