Gică Hagi e dur: „Lăsați-l în pace! Nu-l mai lăudați atât”

Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 08:01
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 08:16

FCSB - Farul s-a terminat 2-1.

„Roș-albaștrii” au reușit să rupă ghinionul și să învingă trupa de la malul mării, după ce Farul Constanța a învins-o de două ori pe FCSB în sezonul regulat.

Gică Hagi, antrenorul liderului, a vorbit după meci și, printre altele, a spus câteva lucruri și despre Florinel Coman, autorul unui gol fantastic în minutul 47 al partidei. „Regele” a specificat că winger-ul de la FCSB trebuie să se maturizeze și să aibă răbdare.

„Lăsați-l în pace, nu-l mai lăudați atât! Să se maturizeze, e nevoie de timp, dacă dă un gol e Dumnezeu, trebuie răbdare. Eu spun că tinerii sunt tineri sub 27 de ani. Viața e făcută din decizii...”, a spus Gică Hagi, după meci.

FCSB - Farul Constanța 2-1

În urma unui start în forță al echipei de la malul mării, „roș-albaștrii” au fost cei care au dat lovitura pe tabela de marcaj, în cele din urmă. Andrea Compagno (35') a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la monitor și a luat decizia de a oferi celor de la FCSB un penalty.

În repriza secundă, Florinel Coman (47') a luat o acțiune în propriile mâini și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă. Winger-ul formației dirijate de Elias Charalambous a dus, astfel, scorul la 2-0, dar Farul Constanța a dat semne de revenire și a redus din diferență, prin Enes Sali (52').

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Istvan Kovacs, iar FCSB a reușit să o învingă pe Farul Constanța pentru prima dată în această stagiune, după ce Gică Hagi a reușit să-i bată pe „roș-albaștri” în ambele partide din sezonul regulat al primului eșalon al României.