FCSB Leo Strizu mihai pintilii rakow Superliga
Data publicarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 20:10
Data actualizarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 20:10

FCSB a pierdut fără drept de apel meciul amical cu Rakow Czestochowa, scor 1-4. Presa din Polonia scrie că vicecampioana României nu a avut nicio șansă în fața fostei formații a lui Deian Sorescu (25 de ani).

Cel mai vechi ziar din Polonia, Przeglad Sportowy, a publicat o cronică la finalul meciului amical dintre Rakow și FCSB. Jurnaliștii polonezi au comis o gafă și au scris că FCSB a fost pregătită la acest joc de Leo Strizu. În realitate, Mihai Pintilii a stat pe banca FCSB-ului.

Antrenorul cu licență pro de la FCSB, Leo Strizu, se află în realitate în România. Conform managerului general Mihai Stoica, Strizu a rămas în România pentru "a elabora un plan strategic pentru abordarea etapelor rămase din sezonul 2022/23". Polonezii nu au înțeles acest lucru și au presupus că Strizu a condus echipa în amicalul cu Rakow.

Ce scrie presa din Polonia după FCSB - Rakow 1-4

Iată ce apare pe site-ul Przeglad Sportowy: "Echipa Rakow a impresionat în acest amical, reușind să învingă FCSB cu 4-1. În mod normal meciurile amicale nu sunt foarte importante, dar Rakow a reușit să învingă un club care participă în mod constant în cupele europene.

Adversarul de astăzi a fost FCSB, cunoscută în trecut drept Steaua București. O echipă cu adevărat faimoasă. Campionatul din România se reia în șase zile, astfel că acesta a fost un test general. Deian Sorescu tocmai ce a părăsit Rakow și a semnat cu FCSB sub formă de împrumut.

Antrenorul Leonard Strizu a trimis în teren primul 11 pe care, probabil, îl va folosi și duminică, contra lui Hermannstadt".

Eșec clar pentru FCSB

Deian Sorescu a fost titular împotriva fostei sale echipe, dar nu a schimbat soarta meciului. Polonezii au fost de neoprit.

La pauză, Rakow a condus cu 3-0! FCSB s-a trezit în minutul 69, când Billel Omrani a redus din diferență. S-a terminat 4-1, după ce Fran Tudor a închis tabela în minutul 90.

Pentru FCSB a fost al doilea eșec la rând în cantonamentul din Antalya. Duminică, Pogon Szczecin a învins și ea FCSB, scor 2-0.

Primul meci oficial pentru vicecampioana României va fi duminică, pe terenul lui Hermannstadt. Meciul va avea loc la Sibiu, începând cu ora 20:45. În Liga 1, FCSB ocupă locul 3 în clasament, cu 38 de puncte, la egalitate cu Rapid București și Universitatea Craiova. Lider este Farul Constanța, cu 45 de puncte. CFR Cluj se situează pe poziția secundă, cu 44 de puncte.