FOTO Cadoul primit de Gică Hagi după victoria dramatică de pe Arena Națională

fcsb - farul constanta Arena Nationala Etapa 23 Gica Hagi Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 22:37
Data actualizarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 23:33

Farul Constanța a învins-o pe FCSB cu 3-2.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 23 din Superligă și au lăsat o figură frumoasă asupra campionatului României, cu un derby pe măsură câștigat de elevii lui Gică Hagi într-un final fantastic de meci.

Cadoul primit de Gică Hagi după victoria dramatică de pe Arena Națională

După partida de pe Arena Națională, Gică Hagi a primit un cadou de la YouTuberul Tudor Buțan, un card Icon, specific jocului FIFA 2023.

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.

Gică Hagi, cuvinte mari despre Denis Alibec

„O zi frumoasă din viața mea, mă bucur că am reușit să câștigăm pentru că eu cred că Steaua, FCSB ne-a dominat, mai ales în prima repriză. Au jucat mai bine decât noi.

Am încercat să ne facem jocul nostru la început. Mă bucur mult că ei au crezut până la final și am câștigat. Se poate orice, numai să crezi.

Știam că Borza e în formă bună și de asta am vrut să-i dau și lui mai multe minute, pentru că de fiecare dată când a intrat de pe bancă a făcut-o foarte bine.

La Farul trebuie să construim o mentalitate de învingător. Ne lipsește acest lucru, nu putem să-l avem de la început, dar ne străduim să-l construim în timp.

Alibec - fantastic. A fost cel mai bun de pe teren. A făcut diferența. Când el joacă bine, jucăm și noi bine. E mai mult decât un jucător. Avem nevoie de el”, a spus Gică Hagi la finalul meciului cu FCSB.

Farul venea după trei meciuri consecutive fără victorie, un egal şi două eşecuri. FCSB a suferit a doua sa înfrângere pe teren propriu în acest campionat. În tur, Farul s-a impus cu 3-1. În urma acestui rezultat, Farul a acumulat 48 de puncte și a urcat pe primul loc în clasament. FCSB a rămas pe patru, cu 41 de puncte.

Sursă foto: Sport Pictures / Imago

Conferința lui Gică Hagi după FCSB - Farul 2-3