Florinel Coman remarcă un fotbalist de la FCSB: ”Ne-a scos! A făcut un joc bun”

FCSB - Petrolul Ploiesti Florinel Coman Superliga Superliga Florinel Coman, atacantul de la FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 22:56
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 22:55

FCSB a învins-o pe Petrolul Ploiești cu 1-0, în etapa #29 din sezonul regulat al Superligii României.

Vicecampioana a primit vizita ”lupilor galbeni” pe Arena Națională, cel mai mare stadion al țării, care a găzduit aproape 20 de mii de spectatori în tribune duminică seară. La capătul celor 90 de minute, FCSB a beneficiat de toate cele trei puncte.

Florinel Coman a vorbit după meci și a ținut să evidențieze faptul că Luis Phelipe a practicat un joc bun și ”i-a scos” pe roș-albaștri prin golul din minutul 46 marcat în poarta lui Zima.

• De asemenea, winger-ul liderului a mai specificat faptul că e pe drumul cel bun și că încearcă să-și ajute echipa cât de mult poate

”Încă trei puncte. Ni le doream. Ca orice echipă, de altfel. Știam că vor veni mulți oameni să ne susțină. Am făcut un lucru foarte bun în acest sezon și aveam în cap acest lucru să chemăm cât mai mulți oameni în acest sezon.

S-a simțit o oarecare oboseală, dar sunt fericit, pentru că echipa a arătat caracter. Determinare. Și iată că din nou ne montăm foarte bine la pauză și imediat la primul atac marcăm.

Ne priește această pauză. Mă bucur pentru Luis Phelipe că a marcat, a făcut un joc foarte bun. Ne-a scos. Avem nevoie de toți jucătorii.

Stați puțin că se vor înjumătăți punctele. Ok, se fac calcule, dar nu ne arătăm valoarea cu Rapid. E un meci pe care trebuie să-l câștigăm. E un derby pe care-l așteaptă toată lumea. Fiecare spectator așteaptă acest derby.

(n.r. Rapid - FCSB, pe Arena Națională. E avantaj?) Da, se poate spune că e un avantaj, pentru că jucăm toate meciurile de acasă aici. Dar, e un derby. Derby-urile se joacă pe stadioane mari. Nu unde am jucat cu 10 mii în tribună.

Important e că sunt pe drumul cel bun. Ajut cât pot. În această seară nu am marcat, iată că echipa a câștigat. S-a jucat și fără Olaru, și fără mine cu UTA. Nu cred că va conta pentru nicio echipă. Doar când pleacă trei-patru din echipa de start poți spune”, a spus Florinel Coman după meci.

Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 46, de către Luis Phelipe, în urma assist-ului provenit de la Florinel Coman. FCSB (64p) a ajuns, astfel, la 13 lungimi în fața celor de la Rapid București, care ocupă locul doi în clasament cu 51 de puncte.