Florin Pîrvu, reacție neașteptată după înfrângerea cu CFR Cluj

florin pirvu CFR Cluj Petrolul Ploiesti Superliga Florin Pîrvu, antrenor Petrolul Ploiești
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 19:42
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 19:50

CFR Cluj a învins-o dramatic pe Petrolul Ploieşti, cu scorul de 2-1, în deplasare, într-un meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

Christian Irobiso (23) a deschis scorul pentru Petrolul Ploiești, dar CFR Cluj a egalat după pauză prin Kader Keita (52), la prima reuşită pentru echipa din Gruia. Ciprian Deac (90+4) a marcat golul victoriei oaspeţilor, din pasa lui Peter Michael.

Adrian Mutu a obţinut prima victorie în deplasare ca antrenor al CFR-ului, chiar împotriva unei formaţii la care a jucat.

Ce a spus Florin Pîrvu după Petrolul Ploiești - CFR Cluj 1-2

Florin Pîrvu s-a declarat nemulțumit de hotărârea luată de arbitru la faza reușitei celor de la CFR Cluj, din minutele de prelungiri, adăugând că apreciază jocul echipei sale.

"Încercăm să înțelegem cum nu s-a fluierat aici (n.r. la duelul Michael - Papp dinaintea golului marcat de Deac). Lăsăm specialiștii să decidă. Ce vreau să spun e că Petrolul a arătat că știe să joace fotbal cu o echipă care a câștigat campionatul și acum este pe locul doi.

Dacă se termina egal, eram nemulțumit. Petrolul putea să câștige. Acest joc trebuie să fie ca un nou început pentru noi.

N-am vorbit cu arbitrul, sunt oameni care sunt pe lângă echipă și care au primit mesaje de la arbitri, de la foști arbitri, care au spus că se putea da penalty. Paul este supărat, a zis că a fost jenat.

Să ai atâtea ocazii cu CFR Cluj nu e puțin lucru. Petrolul a fost echipa care și-a creat mai multe ocazii de a marca", a declarat tehnicianul, la finalul meciului.