Cum a reacționat Florin Pîrvu, după ce Voluntari a fost egalată la ultima fază: "Suntem dezamăgiți!"

florin pirvu Otelul Galati voluntari Superliga Florin Pîrvu | Sport Pictures
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 20:17
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 20:14

FC Voluntari - Oțelul Galați s-a terminat 1-1, meci din cadrul etapei a 4-a din play-out-ul SuperLigii.

Florin Pîrvu, tehnicianul celor de la Voluntari, s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, mai ales că echipa sa a fost egalată în prelungiri.

Florin Pîrvu: " Erau importante cele 3 puncte"

Antrenorul în vârstă de 49 de ani a subliniat că era foarte importantă victoria și că echipa a avut o primă repriză bună, cu șanse clare de gol. Cu toate acestea, Pîrvu a încurajat jucătorii săi să rămână puternici și să privească înainte, având în vedere că mai sunt meciuri de jucat și puncte de obținut până la finalul sezonului.

• Florin Pîrvu | Sport Pictures

”Suntem dezamăgiți. În momentul în care conduci tot jocul și primești gol în minutul 90+5. Erau importante cele 3 puncte. Am avut o primă repriză foarte bună. În afară de gol am mai avut situații clare de a marca.

Repriza a doua am început bine, dar pe final era normal să ne retragem și să închidem culoarele. Ne-am retras poate mai mult decât trebuia”, a declarat Pîrvu, după meci.

”Oțelul Galați este o echipă bună, care din punct de vedere fizic stă foarte bine. Este un punct pus în clasament. Mai sunt meciuri de jucat și puncte puse în joc. Sunt mulțumit de prestația băieților, pentru că am văzut dorință, că și-au dorit foarte mult. Le-am spus să țină capul sus și să fie puternici”, a adăugat tehnicianul.

Ce a avut de spus tehnicianul despre meciul din Cupă

Totodată, antrenorul a evidențiat că va trata cu maximă seriozitate următorul meci din Cupa României împotriva lui Corvinul Hunedoara, recunoscând importanța acestei competiții. A subliniat că echipa adversă este o prezență periculoasă și că se așteaptă la un meci dificil.

”Cupa României este o competiție pe care o respectăm. O vom respecta și miercuri când mergem la Hunedoara (n.r. pentru meciul cu Corvinul). Corvinul este o echipă bună, care a creat o emulație în oraș. Este o echipă periculoasă”, a adăugat tehnicianul.

Clasament Play-out

În urma acestui rezultat, FC Voluntari se află pe locul al 12-lea în clasament, cu 21 de puncte, în timp ce Oțelul Galați ocupă poziția a 8-a, cu 27 de puncte.