Petrolul Ploiești - CFR Cluj 1-2! Oaspeții dau lovitura în minutele de prelungiri, după reușita lui Deac

CFR Cluj 1969 FCSB Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 18:54
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 18:56

Urmărim și comentăm împreună meciul din Superligă dintre Petrolul Ploiești și CFR Cluj pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Petrolul Ploiești - CFR Cluj 1-2

Final de meci!

Minutul 94 - GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac marchează, după ce primește mingea în interiorul careului, din centrarea lui Michael, care l-a deposedat pe Papp.

Minutul 83 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Ișfan scapă singur cu portarul, după ce depășește fundașii centrali, însă îl ia la țintă pe Sava.

Minutul 78 - GOOOL Petrolul Ploiești! Ișfan scapă singur cu portarul, îl driblează pe Sava și marchează, însă reușita este anulată pentru offside.

Minutul 73 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Alexandru Musi primește mingea în interiorul careului, dar Sava are o paradă spectaculoasă.

Minutul 51 - GOOOL CFR Cluj! Keita restabilește egalitatea, în urma unui șut spectaculos din afara careului, la colțul lung.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 - Ocazie pentru CFR Cluj! Philip Otele a primit mingea în interiorul careului, dar are o preluare defectuoasă și șutează mult peste poartă.

Minutul 23 - GOOOL Petrolul Ploiești! Seto îi pasează lui Irobiso, care scapă de marcajul lui Matei Ilie și îl învinge pe Sava cu un șut la colțul lung.

Minutul 1 - Ocazie pentru CFR Cluj! Tachtsidis îi pasează pe culoar lui Otele, care scapă singur cu portarul, dar șutează puțin pe lângă poartă.

A început partida!

Petrolul Ploiești - CFR Cluj: echipele de start

Petrolul Ploiești: Zima - Papp, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) - Doua, Seto, Jair, Grozav - Musi - Irobiso

Rezerve: Eșanu - Paraschiv, Garutti, D. Radu, Dumitriu, Diomande, M. Bratu, M. Roman II, Hanca, Ișfan, I. Răducan, Dumitrache

Antrenor: Florin Pîrvu

CFR Cluj: Sava - Manea, Boben, M. Ilie, Mamic - Muhar, K. Keita, Tachtsidis - Deac (cpt.), Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich, Bălgrădean - Mogoș, Ajeti, R. Filip, Fică, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Michael

Antrenor: Adrian Mutu

Petrolul Ploiești - CFR Cluj, LIVE TEXT de la ora 17:00

Petrolul Ploiești - CFR Cluj, meci din etapa cu numărul 24 din Superligă, este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro începând cu ora 17:00.

CFR, locul 2, la 11 puncte de FCSB (39 vs 50), nu-și mai permit pași greșiți în misiunea de urmărire a liderului, în timp ce Petrolul, locul 9 cu 31 de puncte, visează la play-off, de care o despart momentan două puncte.

Meci de tradiție, jucat prima dată în 1969

Doar o înfrângere au suferit prahovenii pe teren propriu în acest sezon (0-2 cu FC Voluntari, 31 iulie 2023), în rest au patru succese şi şase rezultate de egalitate.

CFR Cluj este fără victorie în deplasare pe prima scenă din 2 septembrie 2023, când a câştigat cu 4-1 la Voluntari. Au urmat afară două remize şi cinci partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 25 de ori, de şapte ori au câştigat prahovenii, de 11 ori s-au impus clujenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc în ediţia 1969-1970, la Cluj, pe 2 noiembrie 1969, CFR - Petrolul 2-1 (marcatori Marian Popescu, Vasile Soo / Dragu Bădin; antrenori Constantin Rădulescu, respectiv Constantin Cernăianu), informează Liga Profesionistă de Fotbal pe site-ul oficial.