EXCLUSIV Florin Manea, despre transferul lui Radu Drăgușin: ”Am avut un gust amar”. La ce s-a referit agentul

radu dragusin Florin Manea Tottenham Superliga Florin Manea
Data publicarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 19:54
Data actualizarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 19:53

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost în cele din urmă prezentat la Tottenham Hotspur, unde a și debutat duminică seară în remiza 2-2 cu Manchester United, de pe ”Old Trafford”.

După o jumătate de sezon petrecută la Genoa în care a sclipit pe terenul de fotbal, Radu Drăgușin a prins un transfer în Premier League, la Tottenham. Ilie Dumitrescu, Gică Popescu și Vlad Chiricheș sunt singurii români care au mai fost legitimați la gruparea londoneză.

Tottenham l-a achiziționat pe Radu Drăgușin pentru 25 de milioane de euro, cinci milioane în bonusuri + cedarea fundașului Djed Spence la Genoa, care a fost trimis sub formă de împrumut până la finele actualei stagiuni.

Florin Manea, agentul lui Radu Drăgușin, a vorbit despre transferul realizat și a subliniat faptul că a avut un gust amar, pentru că toți ar fi privit mutarea internaționalului român în Premier League cu scepticism.

”Am simțit că parcă toată România era în spatele lui (n.r. la debut). Am avut așa un gust amar... Până s-a făcut transferul ăsta lumea era cam sceptică”, a spus Florin Manea pentru PRO TV și Sport.ro.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.