LIVE TEXT FCU Craiova o învinge pe Gaz Metan! Medieșenii au jucat finalul meciului în 10

stoican FCU Craiova - Gaz Metan Mediaș Poenaru Superliga Flavius Stoican
Data publicarii: Vineri 22 Octombrie 2021, 17:41
Data actualizarii: Vineri 22 Octombrie 2021, 19:29

FCU Craiova - Gaz Metan 2-0

FCU Craiova se impune în fața lui Gaz Metan Mediaș, după un duel echilibrat. Craiova a deschis scorul în minutul 47, iar golul final a fost marcat în prelungiri. Gaz Metan a jucatîn inferioritate numerică din minutul 83, după eliminarea lui Francisco.

Min. 90+4 Raicea dublează avantajul oltenilor.

• Flavius Stoican

Min. 83 Francisco este eliminat.

Min. 47 FCU Craiova deschide scorul prin Bălan.

Min. 6 Sidibe reia puternic spre poartă, însă Vâlceanu este atent.

17:30 A început meciul.

16:00 Echipele de start au fost publicate.

FCU CRAIOVA: R. Popa - Huyghebaert, Kovacic, Gajic, Bușu - Asamoah, Van Durmen - Sidibe, Baeten, Ondaan - C. Bălan

Rezerve: Mogoșanu, Miuțescu, Paramatti, Achim, Pop, Blidar, Marquet, Raicea

Antrenor: Flavius Stoican

GAZ METAN: Vâlceanu - Izata, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Junior - Șteau, Deaconu, Grădinaru - Sarr

Rezerve: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Romeo, Gașpar, Morar, Chamed, Irobiso

Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitri: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

10:00 FCU Craiova - Gaz Metan Mediaș, primul meci din etapa a 13-a a Ligii 1, are loc azi, de la 17:30, în format LIVE SCORE pe www.sport.ro.

Flavius Stoican l-a înlocuit pe Adrian Mutu pe banca formației patronate de Adrian Mititelu și încearcă să scoată echipa din zona fierbinte a ierarhiei Ligii 1.

Nou promovată, FCU Craiova a avut un start slab de campionat și se situează pe locul 14, cu doar nouă puncte după 12 runde. De partea cealaltă, formația lui Ilie Poenaru ocupă locul 11, cu 11 puncte tot după 12 etape.

Doar o victorie au reuşit oltenii pe teren propriu în acest sezon, 1-0 cu Dinamo (26 iulie 2021), în rest au două remize (0-0 cu Chindia, 1-1 cu Farul) şi două înfrângeri.

17 septembrie 2021, Rapid - Gaz Metan 1-2: a fost singurul succes bifat de medieşeni în ultimele șapte meciuri jucate în deplasare în Liga 1, interval în care au mai înregistrat un rezultat de egalitate şi cinci partide pierdute.

Gaz Metan a primit cel puţin un gol în 26 dintre precedentele 27 de deplasări din campionat. La nivelul băncilor tehnice, Flavius Stoican (151 meciuri în Liga 1) şi Ilie Poenaru (92 meciuri în Liga 1) se vor confrunta pentru întâia oară în principala competiţie internă.

Antrenorul gazdelor va întâlni pentru a 11-a oară Gaz Metan în Liga 1, palmaresul acestuia cuprinzând trei victorii, patru remize şi trei înfrângeri.

Mediile de vârstă, potrivit siteului LPF

FC U Craiova 1948 - 26 ani şi 5 luni;

Gaz Metan Mediaş - 26 ani şi 7 luni.

26 de jucători a folosit Gaz Metan în primele 12 etape, portarul Octavian Vâlceanu fiind singurul integralist din lot. FC U Craiova 1948 s-a bazat pe 28 de fotbalişti, 17 dintre ei fiind străini (locul 1 la acest capitol). Cu două goluri marcate şi 5 pase decisive, Ronaldo Deaconu a contribuit la 7 dintre cele 10 goluri înscrise de medieşeni în sezonul curent.

FCU Craiova - Gaz Metan Mediaș, de la 17:30. ECHIPE PROBABILE

FCU CRAIOVA: 1. Mogoșanu - 3. Paramatti, 4. Kovacic, 25. Gajic, 5. Huyghebaert - 24. Baeten, 77. Asamoah, 16. Vl. Pop, 30. Van Durmen - 27. Ondaan, 9. Cl. Bălan. Antrenor: Flavius Stoican

GAZ METAN: 1. Vâlceanu - 23. Grădinaru, 25. Matricardi, 3. Yuri, 7. Trif - 82. Alceus, 8. Francisco - 22. Horșia, 10. Deaconu, 69. Chamed - 9. Irobiso. Antrenor: Ilie Poenaru