E deranj mare la FCSB, după ce a fost eliminată din cupele europene. Pare că vestiarul nu îl acceptă pe antrenorul Marius Baciu, dar conducerea nu pare dispusă, momentan cel puțin, să renunțe la acesta, să aducă un alt principal în loc.
Fostă campionă a României, FCSB a fost eliminată din Conference League de echipa letonă FK Auda, care s-a impus cu scorul de 4-1 pe Stadionul Skonto din Riga, în manșa secundă a turului al doilea preliminar al competiției de fotbal.
Bogdan Lobonț despre Matei Popa la FCSB
Echipa lui Marius Baciu, învinsă și la București, cu 3-2, a fost umilită în Letonia de golurile marcate de Barthelemy Diedhiou (45+2, 67), Kader Kone (84), Tin Hrvoj (90+3), punctul de onoare al roș-albaștrilor fiind semnat de Joao Paulo (58)
După meci, Ștefan Târnovanu (26 de ani) a fost ”clientul” lui Gigi Becali. Patronul FCSB l-a considerat principalul vinovat pentru eliminarea din Conference League în fața letonilor, după golurile încasate în tur, dar și în meciul retur din Letonia.
Printre altele, Becali a anunțat că Târnovanu va trece pe banca de rezerve în meciurile din campionat, iar în locul său va fi preferat tânărul Matei Popa.
Matei Popa, titular la FCSB în locul lui Ștefan Târnovanu?
Invitat în emisiunea Matinal VOYO Sport Live, Bogdan Lobonț, fost portar al echipei naționale, cu experiențe la Dinamo, AS Roma sau Ajax Amsterdam, crede că FCSB trebuia să mizeze pe Matei Popa încă din partida retur cu letonii.
Lobonț l-a urmărit și a concluzionat că, din punctul său de vedere, merită să fie titular al grupării din București.
”Aș fi mers pe Matei Popa! (N.r. – Chiar și într-un meci cu o așa mare încărcătură, precum returul cu Auda?) Categoric! Categoric! Matei Popa! E un 'produs' pe care poți să îl trimiți la export. Valoarea lui Matei Popa este mult mai mare decât a lui Zima!
Acum, nu anulează calitățile lui Zima... .”, a spus Bogdan Lobonț în emisiunea Matinal VOYO Sport Live.