FCSB schimbă strategia în play-off: doi jucători, OUT din primul 11

FCSB eduard radaslavescu Gigi Becali Mihai Stoica Vlad Chiriches Superliga
Data publicarii: Miercuri 20 Martie 2024, 23:45
Data actualizarii: Miercuri 20 Martie 2024, 23:43

Liderul FCSB are un avans de 7 puncte față de următoarele două clasate, însă entuziasmul formației roș-albastre a mai scăzut după eșecul drastic suferit contra celor de la Rapid, 0-4, în ultima rundă a sezonului regulat.

Din runda a doua a play-off-ului, programată în intervalul 29-31 martie, după pauza pentru meciurile echipelor naționale, la FCSB ar urma să apară doi titulari noi, conform declarațiilor recente oferite de Gigi Becali și Mihai Stoica.

Vlad Chiricheș revine în primul 11 la FCSB. Iese Dawa și rămâne Ngezana?

Miercuri seară, la Orange Sport, Mihai Stoica a transmis că este încrezător în convocarea lui Vlad Chiricheș la naționala României la EURO 2024. Întrebat cum ar putea un jucător care abia a revenit după o accidentare serioasă și nu a mai jucat sub tricolor de doi ani să facă acest pas, MM a spus: "9 meciuri de 90 de minute (n.r - în play-off, la FCSB) și eu cred că va fi. Știu cât de mult îl apreciază Edi".

Stoica a lăsat astfel de înțeles că FCSB pregătește titularizarea lui Vlad Chiricheș din runda a doua a play-off-ului, când liderul merge la Ovidiu pentru partida cu Farul. Cine va ieși din primul 11? Având în vedere că Joyskim Dawa nu a avut cele mai bune prestații în ultima perioadă, iar Gigi Becali l-a criticat și l-a înlocuit la pauza meciului cu Sepsi, scenariul plauzibil pare cel în care Siyabonga Ngezana și Vlad Chiricheș vor face cuplu în centrul defensivei de la FCSB.

Mai mult, camerunezul se află în plin Ramadan și până pe 9 aprilie are parte de o alimentație neobișnuită. Acesta a fost și motivul invocat de Gigi Becali pentru prestația slabă a lui Dawa: "Dawa făcea greșeală după greșeală, trebuia schimbat. Acum e cu Ramadanul. Probabil nu are putere, forță. Probabil ține un Ramadan mai sever. Nu știu eu. Cum să dai asemenea pase la adversar?".

• Pentru a-l face pe Chiricheș să reintre în ritm, FCSB a programat și o partidă amicală cu Gloria Buzău, sâmbătă, una în care experimentatul stoper este așteptat să joace.
  • Vlad Chiricheș (76 de meciuri la naționala României) a jucat ultima dată sub tricolor în iunie 2022, la meciul cu Muntenegru, pierdut clar, scor 0-3.

FCSB, gata să mute și la jucătorul U21: iese Tavi Popescu, intră Radaslavescu

O a doua modificare în primul 11 ar putea viza jucătorul care să respecte regula U21. Cu Alexandru Pantea accidentat, FCSB a rămas practic cu două variante: Octavian Popescu și Eduard Radaslavescu. Există și opțiunea Andrei Pandele și a altor juniori, însă pare puțin probabil ca FCSB să mizeze în cele mai importante meciuri ale sezonului pe jucători fără experiență în Liga 1.

După meciul cu Sepsi (2-1), din prima etapă a play-off-ului, Gigi Becali a anunțat revenirea lui Eduard Radaslavescu. Mijlocașul ofensiv cumpărat de la Farul s-a accidentat la meciul cu Petrolul (1-0), din penultima etapă a sezonului regulat, la scurt timp după ce a intrat pe teren, însă este așteptat să fie apt la meciul cu Farul.

"Octavian n-a fost extraordinar. Stați că vine Radaslavescu peste două săptămâni și o să vedeți", spunea Becali, la Digisport, după meciul cu Sepsi.

În aceste condiții, Eduard Radaslavescu ar putea fi titularizat în locul lui Octavian Popescu. Rămâne de văzut dacă jucătorul de 19 ani va reuși în sfârșit să confirme și să își păstreze în locul de titular, după aproape doi ani în care mai degrabă nu s-a ridicat la înălțimea așteptărilor.

• 39 de meciuri (aproximativ 1.000 de minute) a strâns Radaslavescu la FCSB de când a fost cumpărat de la Farul. A marcat doar două goluri.
  • 850.000 de euro a plătit FCSB pentru a-l cumpăra pe Radaslavescu de la Farul, în august 2022.

VIDEO Florin Manea: "Louis Munteanu să nu meargă nici la Rapid, nici la FCSB, ci în străinătate"