FOTO Rapid - FCSB 4-0 | KO pentru liderul din campionat, giuleștenii relansează lupta pentru titlu

Rapid - FCSB FCSB Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 21:46
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 21:58

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Rapid și FCSB, de la ora 20:00, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

Rapid - FCSB 4-0

Final de meci!

Minutul 83 - GOOOL Rapid! Funsho îi centrează lui Albion Rrahmani, la marginea careului, de unde marchează cu un șut perfect plasat.

Minutul 74 - GOOOL Rapid! După o pasă greșită a lui Luis Phelipe, Ermal Krasniqi scapă pe contraatac și îl învinge pe Târnovanu cu un șut la colțul scurt.

Minutul 61 - Ocazie pentru Rapid! Krasniqi ajunge în poziție de unu la unu cu portarul advers, în interiorul careului mic, însă Târnovanu are o intervenție salvatoare.

Minutul 56 - GOOOL Rapid! Giuleștenii recuperează mingea în urma unei erori a lui Lixandru, Ermal Krasniqi primește în interiorul careului mic și îl învinge pe Ștefan Târnovanu!

Minutul 48 - FCSB marchează pentru Alex Băluță, însă golul este anulat pentru poziția de offside în care se afla jucătorul în momentul pasei lui Florinel Coman.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - Fază de meci pentru FCSB! Florinel Coman centrează în careu, Radunovic este faultat, însă lovitura de pedeapsă nu se acordă, din cauza unei poziții de offside.

Minutul 33 - GOOOL Rapid! Paul Iacob deschide scorul cu o lovitură cu capul, în urma unei centrări venită de la Jayson Papeau, din lovitură liberă.

Minutul 28 - Giuleștenii cer un penalty la intervenția lui Dawa asupra lui Rrahmani, însă după consultarea arbitrajului VAR, Ovidiu Hațegan lasă meciul să continue.

Minutul 15 - Ocazie pentru FCSB! Darius Olaru ajunge la marginea careului, pe partea dreaptă și șutează direct în brațele lui Aioani.

Minutul 12 - Ocazie pentru Rapid! Hasani șutează de la marginea careului, însă mingea este deviată în corner de către Șut.

A început partida!

Rapid - FCSB: echipele de start

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu - Oaidă, Hromada - Krasniqi, Papeau, Hasani - Rrahmani

Rezerve: Drăghia, Cristea, Grigore, Borza, Albu, Djokovic, Cîrjan, Bamgboye, Onea, Petrila, Burmaz, El Sawy

Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ov. Popescu, Radunovic - Șut, Olaru, Lixandru - Fl. Coman, Băluță, Oct. Popescu

Rezerve: Vlad, Panțîru, Miculescu, Pandele, Luis Phelipe, Antwi, Chiricheș, Toma, Laszlo, Manolache, Alhassan, Popa

Antrenor: Elias Charalambous

Chiar dacă, inițial, meciul a fost programat în Giulești, acolo unde Rapidul își dispută meciurile de pe teren propriu, Dan Șucu a decis ca partida să fie mutată pe Arena Națională, cel mai mare stadion al țării, din cauza cererii uriașe pentru bilete.

Tichetele s-au vândut într-un timp record, susțin oficialii giuleșteni, care se așteaptă ca meciul cu FCSB să stabilească un nou record de asistență în acest sezon de Superligă.

Rapid - FCSB, ora 20:00, LIVE TEXT! Derby pe Arena Națională

Înainte de derby-ul etapei, FCSB este lider detașat, cu 12 puncte față de rivala Rapid și 11 față de CFR Cluj, care a câștigat în această etapă cu Hermannstadt, scor 1-0.

Cu o victorie, Rapidul are micșora diferența la nouă puncte, echivalentul a cinci în play-off, astfel că lupta la titlu se poate relansa.

În tur, Rapid a câștigat cu 2-1 pe Arena Națională în fața echipei lui Elias Charalambous. La acea partidă au asistat 40.563 de spectatori, un record pentru actualul sezon din Superliga României.

”Vom avea un nou meci dificil, ca de fiecare dată. Nu este cu nimic diferit faţă de alte dăţi. Suntem concentraţi pe câştigarea acestei partide. Cele trei puncte ar putea fi foarte importante pentru viitor. Nu este o finală, este un meci ca oricare altul înaintea sfârşitului competiţiei.

Da, este ultimul meci din sezonul regulat, dar indiferent de rezultat nu se va decide acum campioana. Trebuie să dăm tot ce avem mai bun în acest meci şi să nu fim concentraţi pe alte aspecte”, a spus Elias Charalambous, la conferința de presă.

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă din 2021, acestea s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de şapte ori, de cinci ori s-a impus Rapid, celelalte două jocuri fiind câştigate de FCSB.

Cea mai recentă confruntare din SuperLiga României a avut loc pe 5 noiembrie 2023, FCSB - Rapid 1-2, goluri marcate de Joyskim Dawa, respectiv Jayson Papeau şi Paul Iacob.