FCSB, de nerecunoscut! Helmut Duckadam: „S-a simțit lipsa lui”

FCSB Etapa 29 Helmut Duckadam Superliga UTA Arad Superliga Helmut Duckadam
Data publicarii: Luni 06 Martie 2023, 09:06
Data actualizarii: Luni 06 Martie 2023, 09:05

„Roș-albaștrii” au pierdut cu UTA Arad, scor 1-3.

FCSB a suferit o înfrângere în etapa cu numărul 29 din Superligă, penultima rundă înainte de sfârșitul sezonului regulat. În consecință, „roș-albaștrii” au pierdut trei puncte importante în lupta la titlu.

Fost președinte de imagine la FCSB, Helmut Duckadam a vorbit despre eșecul de pe „Francisc von Neuman” și a evidențiat faptul că schimbările nu au fost inspirate la gruparea „roș-albastră”.

De asemenea, Eroul de la Sevilla a precizat că, în ciuda faptului că Leo Strizu nu avea control asupra pregătirii echipei, s-a simțit, totuși, lipsa sa, după ce și-a dat demisia la finalul meciului din etapa 28.

„Mai în glumă, mai în serios, cred că s-a simțit lipsa lui Strizu. Nu știu cine a putut să-l scoată pe Edjouma la pauză. În alte jocuri, schimbările au fost inspirate. Astăzi, nu au fost cele mai inspirate și UTA a fost superioară FCSB-ului în repriza a doua”, a spus Duckadam, potrivit Digi Sport.

UTA Arad - FCSB 3-1

Gazdele au început perfect meciul de pe „Francisc von Neuman”. UTA a înscris grație autogolului marcat de Joonas Tamm din minutul 14, dar bucuria nu a durat prea mult: Florinel Coman a restabilit egalitatea patru minute mai târziu.

În partea secundă, arădenii au reușit să câștige partide. Mai întâi, Virgiliu Postolachi și-a readus echipa în avantaj în minutul 64, iar Desley Ubbink a închis tabela la 3-1, în minutul 78, și UTA a obținut toate cele trei puncte din confruntarea cu FCSB.