Helmut Duckadam, „intră prin alunecare” la Emiliano Martinez după gestul „bizar” de la decernarea premiilor. Ce a spus Eroul de la Sevilla

Argentina - Franta emiliano Martinez Helmut Duckadam qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 21:38
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 21:47

Portarul Argentinei a făcut un gest obscen cu trofeul pe care l-a câștigat la Mondialul din Qatar, de cel mai bun goalkeeper, asta provocând mai multe reacții vehemente la adresa jucătorului de la Aston Villa și, implicit, de la echipa Albiceleste.

După Gică Popescu, și Helmut Duckadam a comentat acțiunea „bizară” a lui Emiliano „Dibu” Martinez, evidențiind faptul că nu a înțeles gestul și, mai mult, Eroul de la Sevilla a precizat că nici nu merita să obțină trofeul de cel mai bun portar.

Helmut Duckadam, atac cu talpa la Emiliano Martinez după gestul „bizar” de la decernarea premiilor. Ce a spus Eroul de la Sevilla

„Nu l-am înțeles. N-am înțeles exact ce a vrut să facă. Eu am fost și fan al Marocului și nu mi-a plăcut finalul meciului cu Croația, când s-a văzut că nu știu să piardă.

Mi-ar fi plăcut să văd o decență mai mare din partea lor. Gesturile astea, în general, nu-mi plac. Poți să pierzi și cu demnitate.

Oricum, nu cred că Martinez merita acest trofeu (n.r. trofeul pentru cel mai bun portar al turneului final). Dar întotdeauna câștigătorul ia tot.

Cred că portarul Croației merita acest trofeu. Îmi aduc aminte de finala intercontinentală de la Tokyo, când a luat Alzamendi premiul pentru jucătorul meciului.

Cred că atunci merita Belodedici. Eu rămân la părerea că cel mai bun portar a fost cel al Croației”, a spus Helmut Duckadam, potrivit AS.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!