FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești 2-0 | Gazdele au obținut cele trei puncte și au urcat pe primul loc!

FC Hermannstadt Marius Maldarasanu Petrolul Ploiesti play-out Superliga
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 20:52
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 21:01

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa a șasea din play-out-ul Superligii României.

Minutul 90+3: Final de meci la Sibiu!

Minutul 75: GOOOOL Hermannstadt! Ianis Stoica înscrie un gol superb, la vinclu, după ce a scăpat în careu.

Minutul 56: Ianis Stoica scapă în careu, și trimite un șut în forță la colțul lung. Portarul ploieștenilor a fost pe fază și a eliminat pericolul.

Minutul 45: A început a doua repriză!

Prima repriză

Minutul 45+2 Final de primă repriză!

Minutul 38: GOOOOL Hermannstadt! Valerică Găman înscrie primul gol al partidei, după o execuție superbă cu capul, din corner.

Minutul 3 Ianis Stoica a încercat o centrare periculoasă în careu dar portarul ploieștenilor a fost pe poziție.

Minutul 1: Start de partidă la Sibiu!

Echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Biceanu, Dr.Iancu, Ianis Stoica – G. Iancu, Negu

Rezerve: Muțiu, Pop, Etienne, Ionuț Stoica, Antoche, Bucuroiu, Paraschiv, Oroian, Jipa, Ciubotariu, Medina

Antrenor: Marius Măldărășanu

Petrolul Ploiești: Zima – Hanca, Papp, Meijers, Țicu – Jyry, Seto – Musi, Ișfan, Grozav – Berisha

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Huja, Radu, Diomande, Dumitriu, Jair, Bratu, Bucur, Irobiso, Răducanu

Antrenor: Laszlo Balint

FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești, ultima partidă din runda cu numărul 6 din play-out, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 19:00.

Trei victorii, nouă rezultate de egalitate şi cinci partide pierdute este palmaresul înregistrat de prahoveni în ediţia curentă din postura de vizitatori.

FC Hermannstadt şi Petrolul s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar de cinci ori, de două ori s-au impus sibienii, un joc a fost câştigat de prahoveni, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

A fost 0-0 în ambele dueluri directe ale sezonului

Ambele dispute din ediţia curentă s-au terminat fără gol marcat.

De notat că, Marius Măldărăşanu, actualul antrenor al sibienilor, a debutat ca jucător pe prima scenă chiar în tricoul „lupilor galbeni" (7 septembrie 1996, Universitatea Cluj - Petrolul 2-1) şi a evoluat pentru ploieşteni timp de două sezoane (47 de meciuri / 6 goluri în 1996-1997 şi 1997-1998), informează LPF.