FC Argeş – Academica 1-0. Piteștenii câștigă cu ultima clasată și speră la play-off

FC Arges Academica Clinceni Liga 1 Liga I Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 16:25
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 16:25

FC Argeș câștigă meciul cu Academica Clinceni, scor 1-0.

În urma acestui rezultat, argeșenii au ajuns pe locul opt, cu 34 de puncte, la egalitate cu Rapid. De partea cealaltă, Academica Clinceni a rămas ultima, cu 11 puncte.

FC Argeș - Academica Clinceni 1-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 62: GOL FC Argeș! Cristi Dumitru trimite în transversală cu capul, iar Kehinde Fatai e pe fază și împinge minega în plasă din doi metri.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză: FC Argeș - Academica Clinceni 0-0.

Minutul 45+2: Ocazie FC Argeș! Fatai depășeșet un adversar și scapă singur cu Ureche, dar goalkepeer-ul ilfovenilor respinge.

Minutul 40: Gol anulat FC Argeș! Piteștenii trimit mingea în poartă, dar reușita este anulată corect pe motiv de offside.

Minutul 11: Ocazie FC Argeș! Boldor trimite periculos cu capul după un corner, dar Ureche se întinde și respinge.

Minutul 1: Începe meciul!

• FC Argeș: Greab - Dobrosavelvici, Boldor, Turda, Latovlevici - Viana, Meza Colli, Raynov, Dumitru - Arias, Fatai
  • Rezerve: Croitoru, Miguel, Mușat, Șerban, Honciu, Dumitrașcu, Cr. Tănase, Palic, Ișfan
  • Academica Clinceni: Ureche - Ștefan, Holzmann, Sterian - Dumitrache, Ion, Moulin, Obedeanu, Ioniță - Longher, Goma
  • Rezerve: Liș, Cristea, Melniciuc, Dima

6 decembrie 2021, FC Argeş - Gaz Metan 1-2: a fost singura înfrângere suferită de piteşteni în ultimele patru meciuri disputate pe teren propriu în campionat, în rest au două victorii (3-2 Universitatea Craiova, 2-1 cu Dinamo) şi o remiză (1-1 cu Sepsi OSK).

Doar un succes au reuşit ilfovenii în precedentele 16 deplasări din Liga 1, pe 10 decembrie 2021, FC U Craiova 1948 - Academica 1-2, interval în care au mai înregistrat patru rezultate de egalitate şi 11 partide pierdute, potrivit lpf.ro.

Egalitate perfectă între cele două combatante

Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont o victorie, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

În sezonul regulat precedent, Academica s-a impus acasă cu 1-0 (marcator Răzvan Andronic), iar în retur a terminat la egalitate în Trivale, scor 1-1 (goluri înscrise de Antun Palic, respectiv Raul Rusescu).

Cea mai recentă dispută directă: 19 septembrie 2021, Academica - FC Argeş 0-1 (Grigore Turda).