Faza din FCSB - Petrolul care l-a lăsat mască pe Rusescu: "Nu am înțeles! Probabil o să primim explicații"

FCSB Lukas Zima Petrolul Ploiesti Raul Rusescu Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 22:38
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 22:40

FCSB a învins Petrolul Ploiești, scor 1-0, iar liderul s-a distanțat la trei puncte față de a doua clasată, Rapid.

Meciul a fost decis de autogolul lui Valentin Țicu, din minutul 46. Căpitanul Petrolului a trimis în propria poartă după o centrare a lui Florinel Coman pentru Luis Phelipe.

Raul Rusescu, după FCSB - Petrolul 1-0: "FCSB a dictat tempoul meciului"

Raul Rusescu (35 de ani) a tras câteva concluzii la finalul meciului. Fostul atacant de la FCSB spune că formația roș-albastră a controlat partida în cea mai mare măsură, însă nu înțelege de ce Lukas Zima, portarul Petrolului, a mers în careu la penultimul corner al Petrolului, iar la ultimul a preferat să rămână în propria jumătate.

"A fost o partidă echilibrată. Finalul primei reprize i-a aparținut lui FCSB și începutul reprizei secunde. FCSB a dominat și a dictat tempoul meciului în afară de ultimele minute, când cei de la Petrolul au fost all-in.

Nu am înțeles de ce la penultima fază a fost în careu Zima, iar la ultima fază nu a mai fost în careu. Probabil o să primim explicații pentru deciziile astea.

Am văzut o echipă a Stelei (n.r - FCSB) care a dictat tempoul meciului în cea mai mare parte a meciului. Au avut ocazii, au marcat. Am văzut trei schimbări făcute la pauză foarte, foarte bine. Toți cei trei au intrat foarte bine. Păcat că Radaslavescu s-a accidentat, dar intrase și el bine. Mă bucur că au câștigat și așteptăm să vedem celelalte meciuri", a spus Raul Rusescu, la GSP Live.

După victoria cu Petrolul, FCSB a ajuns la 64 de puncte, cu 13 peste Rapid, care joacă luni împotriva Universității Craiova.

În ultima etapă din sezonul regulat, FCSB va înfrunta Rapid, pe Arena Națională, sâmbătă, de la ora 20:00.