"Extraordinar". Jucătorul de la FCSB pe care Ilie Dumitrescu îl vede o variantă pentru echipa națională

Ilie Dumitrescu alex baluta FCSB Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 23:39
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 23:41

FCSB a obținut o victorie la limită, scor 1-0, pe teren propriu, împotriva celor de la Sepsi OSK, în etapa a 25-a din Superliga României.

După partida după Arena Națională, Ilie Dumitrescu a făcut o analiză a jocului, remarcând evoluția foarte bună a lui Alexandru Băluță.

Fostul internațional român este de părere că aripa celor de la FCSB ar putea reprezenta o variantă bună pentru echipa națională, ținând cont de constanța pe care o arată în debutul acestui an.

"Puțini mijlocași de bandă dreaptă din Liga 1 fac ceea ce face Alexandru Băluță, atât de bine faza ofensivă și defensivă. Foarte activ.

Nu m-ar mira să fie o soluție pentru echipa națională. Joacă, are minute, este foarte activ. Ce a făcut în partea a doua a jocului, extraordinar", a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

• 900.000 de euro este cota de piață a lui Alexandru Băluță, potrivit Transfermarkt
  • 4 goluri și 5 assisturi a oferit Alexandru Băluță în acest sezon

FCSB - Sepsi OSK s-a încheiat 1-0

Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 16 al meciului, după ce l-a întins serios pe Ronald Niczuly, portarul celor de la Sepsi OSK, cu un șut elegant la colțul lung, din interiorul careului.

În urma victoriei, FCSB rămâne în vârful clasamentului cu 54 de puncte. 16 victorii, șase rezultate de egalitate și trei înfrângeri și-au notat vicecampionii până în clipa de față, după 25 de etape.

De cealaltă parte, Sepsi OSK a irosit șansa de a trece pe loc de play-off și a rămas pe locul șapte cu 33 de puncte. Trupa lui Bernd Storck a dobândit nouă victorii, șase remize și 10 eșecuri până acum.