Emil Săndoi, nervos după înfrângerea cu FCSB: „Ne-am speriat de rezultat”

Emil Sandoi Chindia Targoviste Superliga Emil Sandoi
Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 23:47
Data actualizarii: Luni 14 Februarie 2022, 00:05

FCSB a câștigat duelul cu Chindia Târgoviște, scor 3-2, după ce a revenit de la 0-2.

Vicecampioana României a fost condusă cu 2-0 la pauză, dar a întors scorul, prin Olaru, respectiv Gheorghe (dublă). În final, atât FCSB, cât și Chindia, au avut câte un gol anulat.

Emil Săndoi, antrenorul Chindiei, a fost supărat după meci, deoarece echipa lui a jucat bine și ar fi putut obține ceva mai mult din această confruntare. El susține că „elevii” săi au făcut o primă repriză bună, însă în a doua parte s-au plafonat.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, am respectat tot ce stabilisem, am fost o echipă care a stat bine în teren. Nici adversarul nu și-a creat ocazii, am și înscris de două ori.

În a doua repriză am fost de nerecunoscut. Nu sunt atât de supărat pe rezultat, ci pentru că azi parcă nu am reușit să ne depășim condiția de echipă mică. Efectiv, parcă ne-am speriat de rezultatul de la pauză, asta le spuneam si jucătorilor.

Se întâmplă, dar nu am crezut niciodată că o să conducem cu 2-0 și să fim întorși, indiferent că e FCSB sau altă echipă. Au jucători de calitate, dar am mai jucat cu ei și am stat bine în teren, dar azi ne-am bramburit, am făcut greșeli de poziționare pe care le tot lucrăm de un an și jumătate.

Nu dau nume, că sunt jucătorii mei. Chiar dacă greșesc, e problema noastră, discutăm în vestiar, nu vreau să le afectez moralul. Asta am și încercat, să intrăm în repriza a doua ca și cum ar fi 0-0, cu aceleași principii ca în prima repriză, în niciun caz nu le-am spus să se retragă. Am și luat gol foarte repede, în debutul reprizei a doua.

Trebuia să ieșim mai repede în întâmpinare, să-i blocăm, să fim mai reactivi și în poartă, la toate golurile primite. Asta mă deranjează cel mai mult, că parcă n-am crezut într-un rezultat pozitiv, lucru care nu trebuia să se întâmple, avem pricipii, organizare clară și trebuie respectate din primul până în ultimul minut.

Săndoi susține că n-a fost offside la golul anulat Chindiei

Nici nu știu exact cu golul ăla anulat. Poate că diferența o mai face și banca, iar FCSB are o bancă puternică, e normal, au intrat jucători cu experiență.

La ultima fază nu cred că se dă offside. Vă aduceți aminte că am avut meci cu Rapid și nu s-a ridicat offside și adversarul a înscris dintr-o poziție de un metru jumătate de offside.

E fază foarte greu de judecat, grea pentru noi, dar pentru cei care sunt puși să facă așa ceva, nu e o fază grea.

Poate chiar înainte de golul anulat, am mai avut o ocazie de singur cu portarul. Gheorghe a reușit să facă diferența din două faze, din unghi, iar noi nu am reușit să facem diferența din două faze clare de a marca", a explicat Emil Săndoi.

FCSB a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere, 15 victorii şi 4 egaluri. În urma acestei partide, FCSB a ajuns la 58 de puncte și este la șase în spatele celor de la CFR Cluj. În următoarea etapă, vicecampioana se va deplasa la Mioveni.

Chindia era neînvinsă de cinci etape, în care avea două victorii şi trei egaluri.