"E Manchester City în România și nu știu eu?". Ce a spus Alex Chipciu după victoria cu Petrolul Ploiești

alex chipciu Petrolul Ploiesti U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:21
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:31

Universitatea Cluj a obţinut o victorie importantă în deplasare, 2-0 cu Petrolul Ploieşti, în etapa a patra a fazei play-out a Superligii.

Oaspeţii ai tranşat soarta partidei în primul sfert de oră, prin golurile marcate de Alexandru Chipciu (minutul 10) şi Dan Nistor (minutul 16). Petrolul Ploiești venea după patru victorii consecutive, fără gol primit, în timp ce U Cluj venea după două eşecuri la rând.

În sezonul regulat, Petrolul Ploiești a câştigat ambele dueluri, cu 1-0 în deplasare şi 2-0 acasă.

Concluziile lui Alex Chipciu după victoria de la Ploiești

"E frumos când câștigi. Dacă dai gol e și mai frumos. Eram într-o situație dificilă dacă nu luam puncte în acest meci. Ne bucurăm

Dacă nu te lupți, nu iese nimic. Noi luptăm, majoritatea echipelor din România sunt pe luptă. E Manchester City în România și nu știu eu? Sunt doar câteva echipe în lume care joacă cu mingea la picior.

Era viața noastră pusă în joc, e o echipă cu istorie. Nu putem să jucăm baraj sau să retrogradăm, Doamne ferește! Trebuie să avem motivație și entuziasmul pe care l-am avut astăzi.

În play-out nu sunt echipe cu probleme financiare cum au fost în anii trecuți, acum e dificil. Noi nu prea petrecem după victorii, dar acum e ceva entuziasm", a declarat Alex Chipciu la finalul partidei.