Petrolul Ploiești - Universitatea Cluj 0-2. Gazdele ratează șansa de a urca pe primul loc în play-out

Petrolul - Universitatea Cluj petrolul Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:02
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:13

Petrolul Ploiești a pierdut pe teren propriu, scor 0-2, cu U Cluj, în etapa a patra din play-out.

Petrolul Ploiești a pus capăt seriei de victorii și a pierdut prima partidă în play-out, împotriva celor de la U Cluj, pe teren propriu. În urma acestei înfrângeri, echipa prahoveană a ratat șansa de a urca pe primul loc în clasament, peste FCU Craiova.

Petrolul Ploiești - U Cluj 0-2

Final de meci!

Minutul 71 - Ocazie pentru U Cluj! Alex Chipciu șutează din partea dreaptă, dar mingea este prinsă de Vâlceanu.

Minutul 50 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Gicu Grozav șutează de la marginea careului mic, însă portarul advers reușește să respingă mingea trimisă de atacant.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 41 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Jefferson șutează de la distanță, dar mingea este prinsă de Gorcea.

Minutul 30 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Gicu Grozav șutează în bara transversală, de la marginea careului mare.

Minutul 16 - GOOOL U Cluj! Dan Nistor majorează avantajul oaspeților în urma unui șut din interioul careului mare.

Minutul 10 - GOOOL U Cluj! Chipciu deschide scorul în urma unei erori în apărarea ploieștenilor. Jucătorul a marcat din marginea careului mic cu un șut deviat de adversari.

A început partida!

Petrolul Ploiești - U Cluj: echipele de start

Petrolul Ploiești: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Doua, Seto, Tavares, Grozav, Țicu - Irobiso, Bratu

Antrenor: Florin Pîrvu

U Cluj: Gorcea - Oancea, Martic, Ilie, Chipciu - Filip, Bic, Goranov - Nistor - Thiam, Tescan

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Cu trei victorii din tot atâtea meciuri în play-out, Petrolul poate profita de pasul greșit făcut de FCU Craiova în această etapă, iar cu o victorie în fața Universității Cluj poate urca pe primul loc în play-out, la trei puncte distanță de locul doi.

Petrolul - Universitatea Cluj, ora 18:15, LIVE TEXT

De partea cealaltă, Universitatea Cluj are 20 de puncte înainte de această partidă și este ultima deasupra liniei retrogradabile, la un singur punct în fața Chindiei.

O victorie i-ar permite echipei lui Ioan Ovidiu Sabău să se distanțeze de ”zona roșie” din Superligă.

O singură victorie au reuşit ardelenii în precedentele 10 deplasări din campionat, 1-0 cu FC Hermannstadt (28 februarie 2023), în rest au două rezultate de egalitate şi șapte partide pierdute.

Cele două s-au mai întâlnit de 74 de ori în principala competiţie internă, de 40 de ori s-au impus prahovenii, de 21 de ori au câştigat ardelenii, iar alte 13 partide s-au terminat la egalitate.

"Va fi un meci greu, noi nu mai suntem acea echipă care impresiona prin atitudine și rezultate. Am discutat, vreau atitudine, caracter, să arătăm că ne pasă. Vreau să redevenim acea echipă umilă, modestă, care are foame de rezultate. Asta ne-a caracterizat, însă în ultimul timp am fost departe de acea atitudine.

Am avut o săptămână bună, am reacționat bine la antrenamente. Rămâne să arătăm că știm să jucăm fotbal, știm să ne luptăm pentru fiecare minge. Petrolul e o echipă bună, care nu întâmplător a obținut rezultate frumoase. Tot respectul pentru jucători care se dăruiesc. E o echipă disciplinată, cu un moral bun. Așa trebuie să arate echipele mici”, a spus Ioan Ovidiu Sabău.