Drogba, suspendat 3 etape! Merita si Badoi sa fie suspendat? TU CE CREZI?

Data publicarii: Marti 18 Noiembrie 2008, 18:38
Data actualizarii: Marti 18 Noiembrie 2008, 19:41
Atacantul echipei Chelsea, Didier Drogba, a fost suspendat, marti, de Comisia de Disciplina pentru trei meciuri din cauza gestului sau din timpul partidei din Cupa Ligii, cu Burnley, cand dupa golul inscris a aruncat cu o moneda in spectatorii care au trimis diverse lucruri in el.

Sentinta data marti de Comisia de Disciplina a FA a venit dupa ce atacantul a recunoscut ca a avut un "comportament violent".
Suspendarea lui Drogba va fi pusa in aplicare de la urmatorul meci al echipei Chelsea.

Dupa ce a deschis scorul pentru Chelsea in minutul 27 al meciului din optimile Cupei Ligii Angliei, impotriva echipei Burnley, scor 4-5 dupa loviturile de departajare, Drogba a sarbatorit reusita, moment in care au fost aruncate in el diverse lucruri, atacantul ripostand prin aruncarea inapoi in tribune a unei monede.

Gestul internationalului ivorian a fost unanim condamnat in Anglia si, desi nu au fost primite rapoarte precum vreun spectator al partidei a fost ranit, politia a inceput o investigatie in privinta incidentului. Clubul Chelsea Londra a calificat ca impardonabil gestul atacantului Didier Drogba.

In 2002, fundasul echipei Liverpool Jamie Carragher a primit cartonas rosu intr-un meci de Cupa impotriva celor de la Arsenal dupa ce a aruncat cu o moneda in spectatori. Carragher a primit o suspendare de trei meciuri. Fundasul a fost interogat si de politie, dar nu s-au luat si alte masuri. Carragher a fost amendat de club si avertizat in privinta conduitei lui viitoare.

Chelsea Londra a fost eliminata in optimile de finala ale Cupei Ligii Angliei, fiind invinsa, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, de Burnley, din liga a doua. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1.