VIDEO Dinamo - Charleroi s-a încheiat! Asta e Dinamo: show ofensiv în prima parte, apoi a primit 5 goluri în 25 de minute + Darko Velkovski, la debut

Dinamo Charleroi Darko Velkovski Genclerbirligi Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Vineri 12 Ianuarie 2024, 15:58
Data actualizarii: Vineri 12 Ianuarie 2024, 16:21

În prima partidă de pregătire a iernii, echipa lui Zeljko Kopic a remizat cu Genclerbirligi, scor 1-1.

FINAL Dinamo - Charleroi 2-6 (Goncalo Gregorio '9 - din penalty, Abdallah '36 / Guiagon '25, Lucas '61 - autogol, Benbouali '66, '69 și '72, Stulic '86)

MIN. 120 Final de meci, Dinamo pierde amicalul cu Charleroi, scor 2-6, după o primă parte foarte bună mai ales pe plan ofensiv și o a doua repriză catastrofală, cu 4 goluri primite în primele 12 minute.

MIN. 106 În sfârșit, o ocazie a lui Dinamo! Abdallah driblează ca niciodată și îi pasează lui Dennis Politic, care însă trimite peste poartă! Abdallah și gemenii Irimia fac un joc bun, în ciuda scorului dezastruos pentru ”câini”.

MIN. 99 Intră din nou la Dinamo Abdallah, scos la pauză! Neluț Roșu este cel schimbat.

MIN. 90 Mai sunt încă 30 de minute din această repriză (meciul se joacă 2 x 60 de minute).

MIN. 89 Debutează la Dinamo singurul transfer al „câinilor” din această iarnă, internaționalul macedonean Darko Velkovski, care îl înlocuiește pe Lucas. A intrat și David Irimia, în locul lui Patriche, gemenii Irimia sunt ambii pe teren în acest moment.

MIN. 86 6-2 pentru Charleroi, defensiva lui Dinamo este la pământ! Între timp a intrat și Gorka Larrucea, în locul lui Ilic.

MIN. 76 Began scoate în corner un șut-bombă din afara careului! A intrat și Dennis Politic, în locul lui Goncalo Gregorio.

MIN. 72 5-2 pentru Charleroi după o gafă a lui Golubovic! Began îl înlocuiește imediat în poartă. Hat-trick Benbouali!

MIN. 69 4-2 pentru Charleroi, Dinamo a clacat și primește 3 goluri în primele minute ale reprizei secunde, algerianul Benbouali face dubla!

MIN. 66 Charleroi înscrie din nou, 3-2 pentru belgieni!

MIN. 61 Ocazie mare a belgienilor după doar 15 secunde, defensiva dinamovistă respinge în corner. În urma loviturii de colț, Charleroi egalează, 2-2! A fost un autogol, pentru că mingea l-a lovit în față pe Lucas.

MIN. 61 Începe a doua parte, care va dura tot 60 de minute, Zeljko Kopic face câteva schimbări: Golubovic - Lucas, Patriche (căpitan), R. Grigore - Gabriel de Moura, Bena, Ilic, N. Roșu - Ghezali, Goncalo Gregorio, Bordușanu.

MIN. 60 Se încheie prima repriză. Joc bun ofensiv al lui Dinamo, dar și câteva emoții în apărare și de data aceasta.

MIN. 55 ”Ia rupeți-le gâtul, mă”, se aude vocea căpitanului dinamovist Patriche, după un fault urât făcut de cei de la Charleroi.

MIN. 45 Prima repriză continuă, pentru că s-a convenit să se joace 2 x 60 de minute.

MIN. 36 GOOOOOOL Dinamo, Abdallah face 2-1 după un atac frumos, în viteză, al ”câinilor”, la care au mai participat Bani și Gregorio!

MIN. 29 Goncalo Gregorio irosește o lovitură liberă din poziție favorabilă, portughezul trimite mult peste poartă.

MIN. 25 Charleroi egalează prin ivorianul Guiagon, 1-1, după o fază în care belgienii au păcălit defensiva ”câinilor”!

MIN. 13 Dinamo este foarte prezentă în atac, marcatorul Goncalo Gregorio are o ocazie mare, dar portarul belgienilor, Patron, reține șutul!

MIN. 9 GOOOOOOL Dinamo, Goncalo Gregorio deschide scorul dintr-un penalty obținut de Abdallah!

MIN. 1 Începe amicalul, Alexandru Irimia este titular la Dinamo, singurul transfer Darko Velkovski se află pe banca de rezerve. Antrenor la Charleroi este cunoscutul tehnician Felice Mazzu, fost la Anderlecht, Union Saint-Gilloise sau Genk.

UPDATE Echipa de start a lui Dinamo: Golubovic - Lucas, Patriche (căpitan), Bena - Costin, Bani, Ilic, Amzăr - Al. Irimia, Goncalo Gregorio, Abdallah

Rezerve: Began - Gabriel de Moura, Gorka Larrucea, Dani Iglesias, D. Irimia, Politic, Bordușanu, Velkovski, R. Grigore, Homawoo, N. Roșu, Ghezali

Antrenor: Zeljko Kopic

UPDATE Clubul Charleroi a anunțat că se vor juca două reprize a câte 60 de minute.

Știrea inițială

După 1-1 cu Genclerbirligi în primul amical al iernii, jucat marți în cantonamentul din Turcia, Dinamo o întâlnește vineri, de la ora 14:00, pe Charleroi, echipă din prima ligă belgiană (locul 12 în Jupiler Pro League), într-o partidă de pregătire care se dispută la Kamelya Selin.

Rămâne de văzut dacă singurul transfer al lui Dinamo de până acum, fundașul central internațional macedonean Darko Velkovski, va debuta la echipa antrenată de Zeljko Kopic.

”O să vedem, a început să se antreneze de câteva zile doar, nu îl voi folosi cu Genclerbirligi, dar se va antrena normal cu jucătorii, nu vreau să risc, voi vedea dacă îl voi folosi o parte din meciul cu Charleroi, important e să fie în formă și să se antreneze la capacitate maximă”, declara Zeljko Kopic pentru Radio Dinamo1948.

Dinamo în egalul 1-1 cu Genclerbirligi

Dinamo - Genclerbirligi 1-1 (N. Roșu '51 / Yatabare'25)

Prima repriză: Golubovic - Lucas, Patriche (căpitan), Homawoo - Costin, Dani Iglesias, Ilic, Amzăr - Ghezali, Goncalo Gregorio, Abdallah

A doua repriză: Began - D. Irimia, Gabriel de Moura, Bena, R. Grigore, Bordușanu - Bani, Gorka Larrucea, Al. Irimia, N. Roșu - Politic